FANDOM


Wikia jest ogromnym miejscem z wielką platformą stanowiącą jej podstawę. Czy kiedykolwiek widziałeś listę wszystkich rozszerzeń, które istnieją na Wikii? Jest imponująco długa i trochę myląca.

Prostym wyjaśnieniem tego zjawiska jest to, że chcemy, aby społeczność miała dostęp do tak wielu narzędzi służących do jej rozwoju jak to tylko możliwe, ale jest jeszcze jeden powód: Wikia już od dłuższego czasu (w dobie Internetu, w każdym razie) jako platforma nigdy nie przestała się rozwijać.

Między nowymi technikami kodowania, aktualnymi standardami interfejsu użytkownika i krzykliwymi urządzeniami, musimy czasami podejmować decyzje o tym, jak postępować z perspektywy produktu. Dzieje się tak w każdej firmie w różnych branżach - wyobraźcie sobie, że wciąż jeździmy Fiatem 126p i słuchamy gramofonu - ale w ramach współpracy, społeczeństwo takie jak Wikia musi być kontrowersyjne.

Wprowadzamy innowacje z kilku ogólnych powodów. Będziemy mówić o nich tutaj - jeśli chcesz porozmawiać o jakimś z nich, daj znać w komentarzach.

Ewolucja tożsamości

Kiedy Wikia startowała, byliśmy po prostu farmą wiki. Zarejestrowałeś się, wysyłałeś wniosek o stworzenie społeczności, a my tworzyliśmy ją dla Ciebie. Tworzenie wiki, obsługa klienta i pomoc techniczna przyciągała użytkowników do firmy.

Z czasem jednak, oddani użytkownicy i fani jak Ty przeobrazili serwis Wikia w coś specjalnego. Coś co zaczęło jako prosty hosting wiki jest teraz znany jako Uniwersum Społeczności Tworzone Przez Fanów, Dla Fanów, domem dla największych zapaleńców na planecie. Społeczności wiki stały się bardziej wszechstronne i de facto są źródłem zawartości stworzonej przez fanów wokół danego tematu, który nie jest czymś, o co zwyczajni gospodarze wiki mogą się ubiegać. Podczas gdy nasz fundament został zbudowany od podstaw z MediaWiki i będąc głównie hostingiem wiki, Wikia stała się solidną wspólnotą z wielkimi możliwościami wydawniczymi, które sprawiają, że jest o wiele bardziej rozległa niż na początku. Dlatego ważne jest, aby Wikia dalej rozwijała się jako wspólnota i oferowała najlepszy produkt dla użytkowników i czytelników, w dowód uznania jako wyjątkowe miejsce w sieci.

Nie każdy będzie zgadzać się z każdą zmianą, oczywiście. Niektórzy ludzie chcą, abyśmy nadal byli prostą farmą wiki. Staramy się, jednak, szukamy punktu przecięcia pomiędzy hostingiem wiki, a siecią społecznościową. To stawia nas w doskonałej pozycji, aby zostać właścicielem wszystkich rodzajów fandomów i być najlepszym miejscem dla superfanów w sieci.

Oprogramowanie staje się nieświeże

Jest to rzeczą oczywistą. Jako użytkownik wymagasz i strona wymaga zmian, czasem rozwiązania, które działały w przeszłości nie będą już działać. Prostym przykładem jest nowa globalna nawigacja - Wikia rośnie w zawrotnym tempie, więc zarówno użytkownicy i czytelnicy mogą teraz korzystać z niej w łatwy sposób skacząc z jednej jej części (społeczności) do drugiej. Podobnie jest ze stronami dyskusji i tablicami wiadomości - tak jak wy i my kochamy elastyczność klasycznych stron dyskusji, zauważyliśmy duże zapotrzebowanie na tablice wiadomości, są one o wiele bardziej proste i przypominają to co ludzie zwykle robią w Internecie - komentują dyskutują, więc są łatwiejsze przy użytkowaniu. To są właśnie rodzaje małych, ale statystycznie dużych kroków, które podejmujemy, aby utrzymać świeżość strony.

Funkcjonalności

Dodanie nowej globalnej nawigacji: po tym jak ją wydaliśmy, mieliśmy wielu użytkowników z pytaniami, dlaczego nie mogliśmy zrobić jej opcjonalnej. Czy jest to problemem? Jeśli lokalne i globalne wyszukiwanie będzie nadal w starej nawigacji, a nie w pasku Wikii, gdzie czytelnicy będą szukać wyszukiwarki na wikiach, które "zdecydowały się" na włączenie?

Drobne problemy tego rodzaju bardzo szybko ukazują się w złożonym środowisku, takim jak Wikia. Każda opcja dodana do preferencji użytkownika dodająca nowy element na stronie, zawsze musi być przetestowana pod różnym kątem, opracowana i utrzymywana. Kiedy więc podejmujemy takie decyzje, musimy dokładnie rozważyć, czy warto zainwestować czas na rozwój i utrzymanie tej opcji jako opcjonalnej. To samo dotyczy starych funkcji - jeśli musimy spędzić 300 godzin miesięcznie, aby utrzymywać rozszerzenie, musimy zastanowić się nad tym, czy czas i wysiłek mógłby być lepiej wykorzystany gdzie indziej. Czy nadal będziemy wprowadzać innowacje i zachować świeżość, czy też nadal utrzymywać każdą małą preferencję dla małej grupy ludzi?

„Innowacja lub śmierć”

To cytat, powszechnie kojarzony z Billem Gatesem, ale naprawdę był w użyciu na długo przed pojawieniem się Microsoftu. Jest również 100% prawdziwy w przypadku rozwoju oprogramowania. Jeśli nie nadążasz z duchem czasu lub jeśli nie tworzysz i prawidłowo nie wykonujesz nowych pomysłów, to firma bardziej wszechstronna i mądrzejsza niż Ty zastąpi Ciebie.

Wersje produktów i zmiany zawsze niosą ze sobą ryzyko, nawet wtedy, gdy jesteśmy bardzo pewni siebie, ponieważ zmiany mogą być przerażające dla każdego - nawet nas! Jak społeczność reaguje? Czy nasze produkty i zmiany działają zgodnie z przeznaczeniem? Nic nie robić, czy ponieść ryzyko. To zrozumiałe, aby sądzić, że należy się "trzymać się tego, co działa" jest to najbezpieczniejsza opcja, ale to, co działa teraz zawsze może działać lepiej. Wikia może sprawić, że coś będzie lepsze, świeższe i łatwiejsze w użyciu lub ktoś inny zrobi to za nas. Zmiany wywołują czasami ból, ale to najlepsze długoterminowe rozwiązanie będące w interesie społeczności Wikii.

Jako administratorzy i edytorzy koncentrujecie się na własnych wikiach, łatwo zapominając, jak połączona jest Wikia i wszystkie jej społeczności. My jako firma jesteśmy niczym bez Ciebie, waszej pasji i zaangażowania jako użytkowników, dlatego bardzo cenimy nasze relacje z Tobą. To dlaczego to wszystko jest równoważone - musimy zachować świeżość Wikii świeży i nowoczesność dla nowych użytkowników i czytelników, ale musimy również upewnić się, że Ci z was, którzy są już z nami od dłuższego czasu czują się mile widziani. Dlatego zawsze rozmawiamy z wami o nowościach, angażujemy Community Council i nadal jesteśmy otwarci i szczerzy wobec naszych zmian.

W odwrotnej sytuacji, społeczności potrzebują Wikii. Oferujemy platformę, zasoby, reklamy, marketing, wsparcie społeczności i rozwój, a zespoły techniczne pomagają utrzymać Wikię działającą tak konsekwentnie, jak to możliwe i ułatwiają ci tworzenie społeczności jak tylko się da. Wikia będzie darmowa dla Ciebie, pozwalając wskoczyć Twoim artykułom na szczyty wyszukiwarek.

Dlatego utrzymujemy Wikię świeżą. Gdybyśmy nie byli gościnni i prości w obsłudze dla tak wielu nowych edytorów i czytelników, jak to tylko możliwe, to nie moglibyśmy rozwijać się w błyskawicznym tempie, w którym obecnie działa sieć.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki