FANDOM


SyntaxHighlight-Comparison.png

Wikitekst z i bez podświetlania składni

Witajcie, Wikianie!

Jak wielu z was wie, wikitekst jest głównym budulcem artykułów na Wikii, ale często może być trudny do zrozumienia, co widać na pierwszy rzut oka, szczególnie na bardziej skomplikowanych stronach. Wprowadziliśmy funkcję o nazwie "podświetlanie składni", widoczną podczas edytowania kodu źródłowego artykułu, aby pomóc w łatwiejszym tworzeniu wikitekstu.

Zasadniczo, podświetlanie składni bierze to co jest napisane na stronie i zwraca podświetlenie dla różnych rodzajów kodu w różnych kolorach, aby pomóc czytelnikowi określić, jaka część co robi. Na przykład, linki są podświetlone na niebieskim tle, a szablony są podświetlane na żółtym tle.

Planujemy również dodać nieco inny rodzaj podkreślenia dla CSS, JS i stron modułów w Lua, podobnie jak już może widzieliście na Specjalna:CSS. Aktualizacje tych stron pomogą Ci na znalezienie problemów na miejscu, zapobiegając przed występowaniem zepsutego JavaScriptu na całej stronie. Jest to aktywne również na CSS poszczególnych użytkowników i stron JS - Specjalna:Moja Strona/global.js.

Oba rodzaje podświetlenia dla jasnych i ciemnych motywów - powinny dobrze pasować do wyglądu Twojej społeczności.

Publiczna beta!

Chcielibyśmy, uruchomić beta testy narzędzia, aby zbierać opinie i sprawdzić błędy, zanim zaczniemy globalne wydanie nowej funkcji.

Jeśli jesteś administratorem społeczności i chciałbyś przetestować tę funkcję na wiki, proszę dać nam znać w komentarzu poniżej lub za pośrednictwem Specjalna:Kontakt/general. Bardzo łatwo jest dla nas włączyć i wyłączyć tą funkcję, nie ma ona trwałego skutku - dlatego właśnie kilka poprawek dla edytora klasycznego zostało wprowadzonych dla wszystkich odwiedzających.

Funkcja jest już wprowadzona od paru tygodni na kilku społecznościach - dla przykładu, można ją zauważyć na Narutopedii, Encyclopedia SpongeBobia, American Horror Story Wiki i innych!

Aktualizacja 26 marca: publiczna beta została zakończona i podświetlanie składni jest teraz włączone w klasycznym edytorze na całej Wikii! Jeśli sobie tego życzysz, w preferencjach użytkownika możesz wyłączyć podświetlanie wikitekstu - tę funkcjonalność można znaleźć w zakładce "Edycja".

Wśród innych poprawek, rozważamy także dodać podświetlanie składni do okna źródłowego w VisualEditorze w przyszłej aktualizacji.

Masz opinie?

Jeśli zauważysz jakieś błędy, daj nam znać poprzez Specjalna:Kontakt/bug - i prosimy również wystawić opinie poniżej lub poprzez Specjalna:Kontakt/feedback.

Dzięki!


Znane problemy

Ostatnia aktualizacja: 25 marca 2015. Notka: nie jest to wyczerpująca lista.

  • Jeśli artykuł nie wyświetlał podświetlonego wikitekstu lub był podstroną, mogło brakować wyróżnień. Poprawione w aktualizacji z 18 marca!
  • Brakowało funkcji do wyłączenia i wyłączenia podświetlania wikitekstu w preferencjach użytkownika. Dodano w aktualizacji z 18 marca!
  • Może brakować podświetlenia na niektórych stronach - jeśli zauważysz jakieś przykłady, daj nam znać. Kilka poprawek wprowadzono w aktualizacji z 18 marca!
  • Podświetlanie składni miało błędnie zmniejszoną wysokość linii (line-height) w edytorze źródłowym. Poprawione w aktualizacji z 24 marca!
  • Podświetlanie składni używało czarnego motywu na kilku jasnych wikiach. Poprawione w aktualizacji z 24 marca!
  • Podświetlanie aktualnie nie pojawia się w oknie źródłowym w VisualEditorze. Planowane w przyszłej aktualizacji

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki