FANDOM


Witajcie, Wikianie. Jako podsumowanie roku 2014 chcemy pomówić o naszych pomysłach na przyszły rok dotyczących stron artykułów. Jesteśmy dopiero w bardzo wczesnych fazach testowania niektórych zmian w układzie artykułu, z pomocą kilku społeczności.

Artykuły są zdecydowanie najczęstszym typem stron na wszystkich wikiach, dla wielu użytkowników artykuł jest ich „frontowymi drzwiami”. To oznacza, że to właśnie artykuł jest pierwszym kontaktem ze stroną i społecznością dla użytkownika, który przybył na wiki poprzez wyszukiwarkę. Pierwszy kontakt może być różny, ale może zadecydować o tym, kto zostanie stałym bywalcem wiki, a kto poprzestanie na jednej wizycie.

W ciągu ostatniego roku, analizowaliśmy wskaźniki i obserwowaliśmy ogólne doświadczenia na stronach i uważamy, że mamy duże szanse na udoskonalenie. Artykuły stanowią większość ruchu na Wiki, więc powinniśmy skupić się na nich, czyż nie?

Articleprototype-header


Poniżej znajdziecie kilka najważniejszych elementów nowego układu wraz z krótkich wyjaśnieniem czym są motywowane. Niektóre zmiany są śmiałe. Niektóre zostaną przyjęte, niektóre mogą być kontrowersyjne. Ciągle jest to we wczesnej fazie więc nic nie jest zapisane w kamieniu. Prawdopodobnie będziesz mieć wiele pytań, na które obecnie nie da się definitywnie odpowiedzieć, ale jest dla nas ważne pokazanie tych zmian wszystkim typom użytkowników co pozwoli zobaczyć co działa, a co nie. Ta wiedza pozwoli pokierować naszymi dalszymi krokami.

Wasze opinie są dla nas bardzo ważne. Zwykłe kanały do tego celu pozostają otwarte, na dodatek po prawej stronie artykułu na testowych wiki znajduje się karta „Feedback”. Uważamy, że pozwoli to nam otrzymać opinie od użytkowników i czytelników, którzy normalnie nie podzielili by się swoimi uwagami.

Więc, bez zbędnych ceregieli śmiało zobacz zmiany na
Tardis Data Core oraz American Horror Story Wiki!

Zauważ, że zmianami są objęte wyłącznie strony artykułów za wyjątkiem zmian w lokalnej nawigacji.

Podsumowanie kluczowych cech

Wrażliwe punkty

Nowe artykuły będą przechodzić z płynnego układu do bardziej przewidywalnych elastycznych układów. Będą to wersje artykułów dla telefonów, tabletów w pionie, tabletów w poziomie/stacjonarnych i stacjonarnych XL, a każdy z nich będzie zbudowany na 12-kolumnowej „siatce”, która utrzymuje wyrównanie elementów.

Usuwanie prawych modułów

Moduły po prawej stronie były używane przez Wikię do składowania rzeczy takich jak reklamy, moduły wideo i więcej reklam. Tworzyło to podział pomiędzy treścią utworzoną przez użytkownika oraz treściami od Wikii. W teorii był to dobry pomysł, ale w praktyce, prawe moduły tworzyły problemy z układem i UX (user experience).

Motywacją usunięcia prawego panelu jest przedstawienie treści na środku. Reklamy i różne moduły powinny być sprytnie umieszczone w treści, a nie na odwrót. To także pozwala nam dostarczać lepsze doświadczenia na wielu urządzeniach nie martwiąc się o ustaloną przestrzeń na wszystkich stronach. Zmiany te już postawiły wiele pytań dotyczących ułożenia elementów na stronie i pracujemy już nad kilkoma rozwiązaniami dotyczącymi tych problemów z pomocą społeczności testowych.

Nowa typografia

Kolejna dużą częścią poprawy doświadczeń czytelnika na różnych urządzeniach jest skoncentrowanie się na domyślnej typografii. Obejmuje to wybór czcionki, rozmiar, wysokość interlinii, długość wiersza oraz innych cech typograficznych. Na przykład, wielkość czcionki i odstępy między wierszami będą inne, jeśli będziesz przeglądał wiki na telefonie lub monitorze o wysokiej rozdzielczości. Podobnie jak w przypadku usunięcia prawych modułów, powinno to doprowadzić do przejrzystszych i bardziej przewidywalnych doznań.

Lokalna nawigacja

Wraz z aktualizacją układu artykułów chcieliśmy także zapewnić aktualizację lokalnej nawigacji. Nowa nawigacja będzie miała taką samą zawartość i motyw jaki do tej pory, jednak będzie sprawiać wrażenie czytelniejszej, a prezentowana w niej treść będzie uporządkowana w pionie.

Narzędzia po lewej stronie

Z treścią na Wikii można robić wiele rzeczy, ale te funkcje są obecnie porozrzucane na stronie i czasami trudno je znaleźć. Naszym celem było ujednolicenie tych elementów i umieszczenie ich w jednym miejscu, które będzie łatwo dostępne bez względu na to, gdzie jesteś.

Polecanie zawartości

Wikia posiada niesamowite bogactwo treści, a przy tak dużej ilości konsumentów przyglądaliśmy się wielu różnym sposobom, w jaki użytkownicy odkrywają te treści. Obecnie dwoma najlepszymi sposobami odkrywania treści jest wyszukiwarka i linki w artykule, jednak jest także trzeci sposób odkrywania treści, chociaż nieco niedopracowany. Na Wiki znajduje się moduł „Zobacz także” i „Więcej od Wikii”, który można zobaczyć na dole strony. W zaktualizowanym układzie połączyliśmy je w jeden moduł na dole strony.

Article-prototype-recommended

Reklamy

Dzięki reklamom treść jest darmowa oraz światła się świecą w Wikii. Bez względu na zmiany, jakich dokonujemy, zawsze musimy mieć świadomość, w jaki sposób na stronie będą prezentowane reklamy. W idealnym świecie, reklamy nigdy nie odwracają uwagi od treści. Mając to na uwadze, zdecydowaliśmy, aby usunąć prawe moduły, jednak potem musieliśmy znaleźć sposób na integrację istniejących reklam do treści w najmądrzejszy z możliwych sposobów.

Reklamy na górze strony pozostaną niezmienione, ale reklamy w środku strony zostaną zintegrowane z treścią. Wykonanie tego w odpowiedni sposób jest kluczowe dla doznań użytkownika. Chcemy się upewnić, że reklamy znajdują się w odpowiedniej odległości i nie jest ich za dużo (szczególnie na krótkich stronach), nie zakłócają układu obrazów/filmów oraz są wyraźnie oznaczone jako reklamy. Mało prawdopodobne jest to, że uzyskamy zadowalający efekt już za pierwszym razem, ale będziemy to dokładnie monitorowali i wprowadzali wymagane poprawki.

Za nieudogodnienia przepraszamy

Tak jak w przypadku każdych zmian, prawdopodobnie pojawią się błędy. Wikia jest bardzo złożona i jej zawartość może znacznie się różnić w zależności od społeczności, więc jest prawdopodobne, że będzie można napotkać problemy z niektórymi stronami. Będziemy współpracować ze społecznościami testowymi i dołożymy wszelkich starań, aby rozwiązać te problemy we wczesnych fazach tego prototypu.

Dalsze kroki

Będziemy monitorować społeczności testowe i zbierać opinie użytkowników, dane zaangażowania, przychód z reklam oraz wpływ na pozycję w wyszukiwarce Google. Będziemy pracować przez grudzień i styczeń nad poprawieniem doznań oraz użyciem tego czego się nauczymy przy podejmowaniu decyzji w sprawie następnych kroków.

Ponownie, zobacz jak to się prezentuje na Tardis Data Core oraz American Horror Story Wiki. Chętnie poznamy wasze opinie!

Dzięki za uwagę. Wiemy, że to sporo informacji. Daj znać co o tym sądzisz!

Aktualizacja 15.12.2014

Razem z administracją Disney Wiki doszliśmy do wniosku, że ta społeczność nie jest jeszcze gotowa na nowy układ artykułów. Serdeczne podziękowania dla społeczności za jej pomoc podczas pierwszych etapów! Prototyp w akcji możesz zobaczyć teraz na Tardis Data Core (Doctor Who wikia), która zgodziła się na udział w testowaniu.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki