Fandom

Wikia Polska

Komentarze29

Admin od kuchni: Light22

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Cześć!

Do pierwszego bloga z serii Admin od kuchni zaprosiliśmy Lighta22, który jest administratorem na Gothicpedii, ELEX Wikii i paru innych projektach.

Seria ta ma na celu podobnie jak Wikianin od kuchni wyróżnić użytkowników z dużym stażem na Wikii, jednak tym razem będziemy koncentrować się na ich działalności jako administrator. Niewykluczone jest również kontynuowanie Wikianina w najbliższym czasie.


Profil Light22.png


Największy wkład

 1. Gothicpedia – 5 007
 2. Risenpedia – 1 431
 3. Playstation Wiki – 1 000
 4. Centrum Społeczności – 696
 5. Call of Duty Wiki – 691

Statystyki

 • 12 408 edycji globalnie
 • 126 edytowanych wikii
 • Zarejestrowany:
  12.09.2013 (1179 dni)


W jakich okolicznościach po raz pierwszy otrzymałeś uprawnienia administratora?
Dość skomplikowana i komiczna sytuacja. Ponad dwa lata temu chciałem założyć wiki o konsolach Playstation, jednak miałem z tym jakiś problem. Poprosiłem o założenie wiki Wedkarskiego, który potem przekazał mi uprawnienia biurokraty i administratora po raz pierwszy.
Na wikiach o jakiej tematyce udzielasz się najczęściej?
Nie jest trudnym do zauważenia, że najwięcej czasu poświęcam projektom związanym z fabularnymi grami akcji. Próbowałem kiedyś z prowadzeniem wiki na inne tematy, ale dość szybko odpuszczałem, stwierdzając, że to jednak nie dla mnie.
Jakie jest Twoje ulubione zajęcie administratora?
Są takie dni, kiedy godzinami wgapiam się w ostatnie zmiany na wikiach, które administruję i tylko czekam aż jakiś nowy użytkownik popełni błąd, abym mógł go solidnie okrzyczeć i zniechęcić do dalszej pracy. To zdecydowanie moje ulubione zajęcie. :>
A tak całkiem poważnie, najswobodniej czuję się w zajmowaniu się technicznymi sprawami – CSS, szablony związane z HTML-em i tak dalej. No i wbrew temu co pisałem wyżej, satysfakcjonuje mnie pomaganie nowym użytkownikom. Wspaniale jest, kiedy widzi się nowego edytora, który rozumie swoje błędy, jest skory do współpracy i wnosi wiele pożytecznego do treści i społeczności.
Czy dodatkowe przyciski pomagają Ci w codziennym edytowaniu na Wikii?
Do wytłumaczenia innym, co robią źle wcale nie potrzebuję dodatkowych przycisków. Gorzej jest, kiedy chcę wprowadzić jakąś zmianę w wyglądzie czy zabezpieczonej stronie, uprawnienia mi w tym pomagają.
Przedstaw trzy porady, które podałbyś początkującemu administratorowi.
 • Naucz się wikitekstu i języka HTML, to bardzo przydatne przy codziennej pracy administratora.
 • Postaraj się zbudować jak najsolidniejszą społeczność. Stwórz proste i przejrzyste zasady, poradniki redakcyjne i inne, ogólne zalecenia dla innych użytkowników.
 • Nie bój się prosić o pomoc bardziej doświadczonych ludzi, niezależnie od tego, czy twój problem dotyczy kwestii technicznej, czy społecznościowej. Tutaj naprawdę nikt nie gryzie, a trzymając się twardo przy swoim wcale nie zwiększysz poziomu twojej wiki.


Zachęcamy do zadawania pytań Lightowi w komentarzach, a także do zgłaszania propozycji użytkowników do kolejnych blogów na tej stronie. Do następnego razu!

Więcej w Fandom

Losowa wiki