FANDOM


Cześć wszystkim! Do dzisiejszego wywiadu zaprosiłem Painto, dla starszych stażem znanego również jako Painto maniak, który od lat jest związany z polską społecznością i można go spotkać na Sonic Wiki, gdzie pełni funkcję administratora. Miłego czytania!

AOK-Painto
1. Witaj w Adminie od kuchni. Opowiedz, czym zajmujesz się na co dzień.
Witam cieplutko. Jestem Wikianinem/Fandomiarzem od już dosyć długiego czasu, bo od 2012, zaś w internetach pewnie z rok więcej. Zdążyłem więc sobie wyrobić jakąś rozpoznawalność, a co za tym idzie wpływa to też, razem z innymi aktywnościami, na moje życie codzienne - na przykład w 3-ej gimnazjum byłem dosyć rozpoznawalną postacią po tym jak rozniósł się po szkole jeden z moich postów na FB. W realu jestem lekko wyróżniającym się uczniem drugiej klasy liceum, zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Nie pełnię póki co żadnych większych funkcji, poza tym że kiedyś zgłoszono mnie na przewodniczącego klasy. Otrzymałem aż 4 głosy :D. Poza tym wraz z Maciem zajmuję się śmieszkowaniem w postaci memów na fanpage czy krótkich humorystycznych filmów na kanał YouTube.
2. Kiedy i w jakich okolicznościach pierwszy raz dostałeś uprawnienia admina?
Wbrew pozorom, moją pierwszą administraturą nie jest ta na Sonic Wiki. Wiki, na której rozpocząłem swoją przygodę jako admin (a jednocześnie założyciel) jest Chowder Wiki, którą założyłem jeszcze w 2012. Chciałem stworzyć coś własnego, zaś wybór padł na podstawie tego co lubiłem wtedy i nieco wcześniej oglądać. Nie byłem w to jakoś przesadnie zaangażowany, jednak pozwoliło mi to na nauczenie się podstaw edytowania i zarządzania wiki. Sonic Wiki przyszło dopiero ponad rok później.
3. Odkąd tylko pamiętam, jesteś administratorem polskiej Sonic Wiki. Czy Twoja działalność w tematyce Sonica wykracza poza Fandom? Jeśli tak, gdzie jeszcze można Cię spotkać?
Bycie administratorem Sonic Wiki nieco ogranicza mi możliwości swobodnego działania (wszakże trzeba poświęcić czasu na napisanie czegoś nowego, pilnowanie niewłasnej zawartości), lecz działam również na innych płaszczyznach. Aktywnie komentuję na YouTube, czasem nawet nagrywam materiały, których potem używam w artykułach. Moją główną pozafandomową sonicową działalnością jest jednak bycie częścią społeczności zajmującej się modowaniem i edytowaniem gier z serii. Jak większość zajmuję się tym drugim w kontekście tzw. "klasycznej trylogii" obejmującej gry Sonic the Hedgehog z 1991 oraz sequele, Sonic 2 oraz Sonic 3 (& Knuckles). Podobnie jak tutaj, jestem tam dosyć rozpoznawalną postacią, szczególnie od czasu ostatniego Sonic Hacking Contest (taki coroczny konkurs), w którym odniosłem niemały sukces.
4. Zostając w temacie Sonic Wiki, spoglądam na listę administratorów i w większości widzę napęczniałe liczniki edycji sięgające historią do przynajmniej dwóch lat wstecz. Jak znajdujecie motywację do dalszych prac i jak angażujecie społeczność do wnoszenia wkładu?
A w moim nawet i cztery lata ;). Motywacja bierze się z faktu, że ciągle dzieje się coś nowego - Sonic jest bardzo żywą serią, co roku wychodzą jakieś nowe produkcje (ich jakość oraz znaczenie są jednak oddzielną kwestią), więc jest co opisywać i aktualizować. Często bowiem trzeba uaktualnić wystąpienie postaci, przedmiotu, poziomu w nowej grze lub medium. Na przykład ostatnio pojawiły się nowe informacje nt. nadchodzących gier Sonic Mania oraz Sonic Forces w postaci nowych utworów czy trailerów. Społeczność staramy się angażować poprzez różne projekty, z mniejszym lub większym powodzeniem. Na bieżąco również aktualizujemy Specjalna:Społeczność oraz zachęcamy do edytowania na fanpage wiki na Facebooku. Staramy się również być życzliwi i wyrozumiali, nawet dla najbardziej opornych jednostek. Dla nowych edytorów mamy także "portal tworzenia artykułów", w którym można utworzyć artykuł na bazie gotowego szablonu.
5. Jaki był Twój najbardziej satysfakcjonujący moment w karierze admina?
Było kilka takich momentów. Pierwszym, który przychodzi mi na myśl jest tytuł Wikii Miesiąca w sierpniu 2013 roku. Ja oraz reszta administracji byliśmy bardzo zadowoleni (dostałem nawet medal narysowany :>). Innymi satysfakcjonującymi momentami były kolejne progi artykułów - 1000, potem 2K, 3K. Radość i dumę przynosi także rozrost społeczności i wzrost zaangażowania.
6. Jakie błędy admini popełniają najczęściej przy komunikacji ze społecznością?
Przede wszystkim błędem jest traktowanie nowych edytorów jak osoby będące już od dawna w styczności z MediaWiki oraz wikitekstem. Osoba taka raczej nie wróci do edytowania lub po prostu nie zrozumie o co chodziło i dalej będzie robić to samo. Innym błędem, dosyć częstym, jest zawłaszczanie sobie wiki i traktowanie każdego nowoprzybyłego jak wroga lub nieliczenie się ze zdaniem społeczności (a szczególnie udawanie, że się to robi). Przy błędach nie można nie wspomnieć o absolutnym klasyku gatunku - robienia RPG z wiki. Personalizacja niektórych elementów zawsze dodaje klimatu, ale jest drobna (bardzo) różnica pomiędzy własnymi ikonami odznaczeń lub dodaniem komunikatu w prawym dolnym rogu, a "Sojuszem Witryn Star Wars na Portalu Fandom" z wiceprotektorami, lordami, imperatorami i innymi cudami na kiju, które są rozciągnięte do tego stopnia, że wygląda to jak jakaś nieudolna parodia... sam nawet nie wiem do czego to porównać.
7. Niecałe 9 miesięcy temu Wikia oficjalnie stała się Fandomem. Patrząc na to z perspektywy czasu, jakie były plusy i minusy zmiany?
Jak wszystko, taka zmiana ma plusy i minusy. Podoba mi się nowa nazwa (aczkolwiek nie jakieś udziwacznianie w postaci CAPSA), pozwala mi się ona też łatwiej porozumieć z osobami i wyjaśnić o co chodzi - przykładowo, w sumie dosyć skrajny przykład, jeszcze za czasów Wikii, rozmawiając z nowym kolegą na początku liceum, gość był święcie przekonany że mówiąc o Wikii w kontekście zainteresowań, mam na myśli jakąś przedstawicielkę płci pięknej i dopiero jak mu pokazałem na informatyce Sonic Wiki to mi dał spokój :P. Nowa nazwa też z pewnością odróżnia dawną Wikię od na przykład Wikipedii, co pomaga szczególnie przy wyjaśnianiu co i gdzie się robi.
Podoba mi się również nowa nawigacja oraz po części Dyskusje. Ciężko mi natomiast konkretnie powiedzieć co mi się nie podoba. Nie znaczy że jednak takiego czegoś nie ma, jedynie nic mi teraz na myśl nie przychodzi.
8. Gdybyś mógł wybrać jedną rzecz, która zostanie wprowadzona lub zmieniona na Fandomie – co by to było?
Szczerze mówiąc - nie wiem. Nie odczuwam jakoś potrzeby dodawania lub usuwania czegoś. W sumie ucieszyłbym się z przenośnych nawboksów na wzór infoboksów, ale chyba już coś takiego bodajże Nanaki zrobił. Patrząc na rozwój Fandomu mógłbym chcieć zobaczyć jakiś system oceniania artykułów - byłaby to informacja dla edytorów jak pisać dobre artykuły, a dla czytelników, które warto zobaczyć.
9. Jakie jest Twoje zdanie na temat pizzy hawajskiej?
Nigdy nie miałem okazji spróbować tego kulinarnego wytworu, więc nie mogę się wypowiedzieć. Jeżeli ktoś lubi, smacznego życzę. Jeżeli nie, świat ma do zaoferowania mnóstwo innych potraw do skonsumowania. Ogólnie uważam, że nie ma nic szkodliwego w eksperymentowaniu z kuchnią, o ile nikomu się przy tym nie szkodzi i nie narusza jakichś chociaż podstawowych norm moralnych.
10. Czy chcesz kogoś pozdrowić?
Tak. Pozdrawiam w pierwszej kolejności Pana Macia, któremu zawdzięczam wiele w kontekście Sonic Wiki jak i innych działalności od ponad roku. Pozdrowienia ślę również do moich edytorów na Sonic Wiki, znajomych z nieoficjalnego serwera Centrali na Discordzie, MaćkaP42 za wkład w śp. "Pakókany kontra Sjonik..." oraz do wszystkich, którzy chcą czuć się pozdrowieni. Na sam koniec dziękuję Ci za zaproszenie mnie do wywiadu :D. nagłośnienie #Wedkagate podziałało :>. Bardzo się cieszę, że mogłem się wypowiedzieć. Miłej kawusi życzę.

To tyle, jeśli chodzi o wywiad z Painto. Mam nadzieję, że również odczuwacie, że był wyczerpujący :) W przeciwnym razie zachęcam do zadawania pytań w komentarzach. Do zobaczenia za miesiąc!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.