FANDOM


Dookoła Wikii Geografia

Wiki o miastach towarzyszą Wikii od samych jej początków, a niektóre z nich osiągają nawet czterocyfrowe liczniki artykułów. Są źródłem informacji historycznych, tradycji danego miejsca i osób z nim związanych – ale również tego, co dotyczy nas bezpośrednio, czyli ulic, linii tramwajowych czy ciekawych miejsc w okolicy.

Jak się okazuje, na Wikii znalazło się miejsce nie tylko dla społeczności tych największych miast, które każdy bez problemu potrafi wskazać na mapie, ale też dla tych mniejszych, o których być może jeszcze nie słyszeliście.

Zajrzyjmy do zasobów Wikii!

Opowiada Macbre:

Co łączy Gaspara da Gammę, Kazimierza Nowaka i Marcina Obałka? Można się tego dowiedzieć z artykułów na "Poznańskiej Wiki".
Jest w Internecie wiele miejsc, w których można znaleźć informacje o Poznaniu. Kiedy miasto powstało. Że ma koziołki. Ile ma kościołów i gdzie. Na jakie koncerty zajrzeć w tym tygodniu... Ale nie ma chyba jednego miejsca, które pozwala poznać Poznań od nieco innej, bardziej osobistej, nieco tajemniczej strony.
Na wiki staramy się także opisywać nasze miasto również od "codziennej" strony - stąd artykuły o poznańskich ulicach (z uwzględnieniem ich historii i zmian patronów), liniach komunikacji miejskiej oraz na bieżąco aktualizowane kalendarium. Nie brakuje także informacji o miejscach i budynkach, które bezpowrotnie zniknęły z mapy Poznania.

Opowiada Martinuss:

Syców to nieco ponad 10-tysięczne miasteczko leżące na pograniczu województw: dolnośląskiego (do którego przynależy) i wielkopolskiego. Wydawałoby się, że jest to taka sama miejscowość jak inne tego typu w Polsce, ale Syców posiada naprawdę wyjątkowo bogatą przeszłość. Na przestrzeni dziejów, razem ze Śląskiem, przynależał do księstw piastowskich, Czech, Węgier, habsburskiej Austrii, Prus i Niemiec, by po 1945 roku powrócić z Dolnym Śląskiem w granice Polski. Od 1489 roku miasto zostało oddzielone od księstwa oleśnickiego i stało się siedzibą wolnego państwa stanowego, podlegającego bezpośrednio cesarzowi. Był to pierwszy taki twór na Śląsku!
W ciągu prawie trzech lat na Syców Wiki udało się stworzyć ponad 270 artykułów. Niestety, na wiki nie istnieje stała społeczność, dlatego zdecydowana większość artykułów jest mojego autorstwa. Mimo wszystko administrowanie Syców Wiki jest dla mnie czystą przyjemnością i wcale nie zamierzam rezygnować z dalszej rozbudowy projektu.

Na półmetku dzisiejszego przeglądu wiki odejdźmy na moment od tematu konkretnych polskich miast i skupmy się na wiki, której celem jest opisanie jak największej ilości z nich.

Opowiada Michnar:

Przewodnik Wiki powstał dwa temu jako encyklopedia poświęcona turystyce i ciekawym miastom oraz obiektom w Polsce i na świecie, które po prostu warto zobaczyć. Opisujemy zarówno zabytki: wiekowe budowle, które są namacalnym świadkiem czasów minionych, jak i cuda przyrody czy też parki rozrywki stworzone współcześnie. Dla każdego coś się znajdzie! Zbieramy także wiadomości o informacjach praktycznych. Takich portali brakuje w polskim Internecie.
Przewodnik Wiki ma szansę osiągnąć duży sukces, jeśli będziesz z nami! Potrzebujemy nowych ludzi, którzy będą chcieli opisywać nowe miejsca, a także poprawiać opisy starsze. Zapraszam gorąco!

Opowiada BartekBD:

Warszawikia to idealna strona dla pasjonatów Warszawy, naszym założeniem jest opisanie każdej ulicy, budynku, zespołu przystankowego oraz linii autobusowej. Po dziesięciu latach działalności dodaliśmy 5220 artykułów i załadowaliśmy ponad 13 tysięcy zdjęć. Dużo zadania przed nami, ale praca daje dużo satysfakcji.
Naszym największym problemem jest niewystarczająca ilość edytorów — ja jestem w klasie maturalnej, drugi administrator jest na studiach. I to tyle! Byłoby idealnie, gdyby do projektu dołączyło kilkanaście osób - każdy odpowiadałby za jedną dzielnicę. Obecnie jest zauważalna dysproporcja - mamy wiele haseł dotyczących Kabat albo Nowodworów, jednakże jest mało opisanych miejsc w Ursusie albo Wesołej.
Warszawa to miejsce dające inspiracje, serce Polski, do którego chce przyjechać każdy. Proszę zauważyć, że nikt nie jest obojętny na słowo "Warszawa" - najlepiej rozwijające się miasto w Polsce, z bogatą historią i tradycjami. Wszystko dzieje się w tym mieście - mecze piłkarskie, manifestacje, koncerty.

Opowiada Pietras1988:

Cześć, jestem Pietras1988, administrator i pomysłodawca Wiki o Kurowie - encyklopedii internetowej o gminie Kurów. W 2005 roku odkryłem Wikipedię, już wtedy wpadłem na pomysł rozreklamowania mojej miejscowości - rozbudowałem tam artykuł o niej, po jakimś czasie przyszło mi na myśl zbieranie interwików o Kurowie, aktualnie zebrałem 362 języki i dialekty. Wiki o Kurowie powstała 1 października 2006 roku. WoK zawiera głównie hasła ze zdjęciami miejscowości, ulic, dróg, rzek i klubów sportowych z terenu gminy, zawiera także listę najludniejszych miejscowości w Polsce i jest aktualizowana na bieżąco - są na niej aktualne wydarzenia i zapowiedzi.
Pierwsza pewna wzmianka o Kurowie pochodzi z XIV wieku (według niektórych historyków powstał w XII stuleciu), prawa miejskie otrzymał najpóźniej w 1442 roku (w latach 1456-1465 siedzibą powiatu), stracił je w 1870 roku z powodu udziału mieszkańców w powstaniu styczniowym. Miejscowość obecnie jest osadą, będącą siedzibą gminy w powiecie puławskim, w województwie lubelskim, słynącą z garbarstwa. W Kurowie urodzili się między innymi Jacek Janczarski i Wojciech Jaruzelski, a pochowany jest Grzegorz Piramowicz.