FANDOM


Zarówno jako helper jak i projektant na Centrum Społeczności kilkadziesiąt razy stawałem przed zadaniem utworzenia wyglądu dla wikii, począwszy od ustawienia kolorów w kreatorze motywu i skończywszy na stylowaniu szablonów. W teorii nie brzmi to skomplikowanie, a jednak stan wielu polskich wiki odstrasza.

Coby nie promować swoich projektów, które również prowadzę zgodnie z poniższymi zaleceniami, na warsztat weźmiemy dwie inne wikie, które – moim zdaniem – są przykładami przemyślanego wyglądu.

League of Legends Wiki


Pllol

League of Legends Wiki łączy w sobie prostotę i przejrzystość z innowacyjnymi rozwiązaniami. Większość kodu w arkuszu Wikia.css (ok. 10 kB) zapewnia odpowiednie wyświetlanie strony głównej i szablonów, podczas gdy elementy interfejsu takie jak moduły, nawigacja czy przyciski pozostają nietknięte.

Ten przykład dowodzi, że kluczem do sukcesu nie jest modyfikowanie każdego możliwego elementu na stronie, a cała magia tak naprawdę kryje się w kreatorze motywu i odpowiednim dobraniu kolorów.

Elder Scrolls Wiki


Pltes

Elder Scrolls Wiki, przeciwnie do poprzedniego przykładu, oferuje spore usprawnienia w zakresie domyślnych elementów interfejsu, takich jak moduły, które dzięki dodatkowym stylom CSS wyglądają jak boksy na stronie głównej. ESW udowadnia, że duże zmiany w wyglądzie nie zawsze wychodzą na minus.

Teraz przejdę do głównej części bloga, czyli porad jak zaprojektować dobry wygląd wikii.

Domyślny Oasis nie jest zły

Osoby, które dopiero co zabierają się za projektowanie często olewają kreator motywu, zamiast tego skupiając się przede wszystkim na Wikia.css, co później nawet przy dobrze przemyślanych zmianach w CSS odbija się słabym dopasowaniem kolorów i odpychającym wyglądem.

Podstawą wikii z dobrym wyglądem jest kreator motywu i dobra kompozycja kolorów. Zmiany w CSS idą na drugi plan.
Nie bój się innowacji

Przechadzając się po polskojęzycznych wikiach nietrudno zauważyć, że w szablonach i w CSS przewijają się te same motywy. Strony główne oparte o ten sam szablon modułu, identyczne stylowanie szablonów i identycznie gadżety w CSS i JS na wikiach o podobnej tematyce świadczą tylko o tym, że projektant takiej wikii nie próbował skomponować nowego motywu, tylko kopiował rozwiązania konkurencji.

Projektując wikię nie patrz na rozwiązania użyte na innych wikiach, tylko skup się na tym, co Twoim zdaniem faktycznie wymaga usprawnienia. Najlepiej to praktykować przy budowaniu strony głównej, gdzie zamiast korzystania z istniejących szablonów, możesz samemu tworzyć elementy korzystając z HTML i CSS.
Czytelność to warunek

Kreator motywu jak i czysty CSS mają bardzo szerokie możliwości użycia, ale nie zawsze wskazane jest ich użycie przy projektowaniu. Przykładowo, korzystanie z text-shadow, jeśli w ogóle, powinno się ograniczyć do nagłówków. Podobnie niezrozumiała dla mnie jest przezroczysta nawigacja i awatar tańczący zumbę po najechaniu kursorem.

Zanim zapiszesz cokolwiek w CSS lub kreatorze motywu, zastanów się, czy gdybyś był losowym czytelnikiem, nie przeszkadzałoby Ci to w przeglądaniu.
Nie zmieniaj fonta i wskaźnika myszy, nie dodawaj muzyki w tle

W kolejnej grupie gadżetów do wyeliminowania umieściłem zmienianie fonta i wskaźnika myszy. W przypadku tego pierwszego nie zawsze jest to złą decyzją, jednak przed zmianą należy sobie odpowiedzieć na pytanie, które umieściłem w poprzednim akapicie. Nie mam natomiast wątpliwości co do tego, że zmiana kursora nigdy nie wychodzi na dobre i osoba zmieniająca go nie myślała o czytelności, a raczej o bajeranckim wyglądzie.

Osobną kategorią jest muzyka w tle, która zazwyczaj dotyczy tylko strony głównej i ewentualnie stron profilowych. Nie widzę nic przeciwko umieszczaniu na stronie plików muzycznych i plików wideo, ale nieprzemyślane jest ustawianie ich jako odtwarzanych domyślnie, ukrywanie odtwarzacza lub – co gorsza – oba na raz.

Postaw na treść

Nie jest to punkt ściśle związany z projektowaniem, a raczej podsumowanie całego bloga.

Jeśli na Twojej wikii jest mało artykułów lub w artykułach jest wiele błędów, w pierwszej kolejności powinieneś się postarać o dobrą treść. Nawet najlepszym wyglądem nie zaciągniesz do pracy wielu użytkowników, jeśli wszystkie artykuły na wikii da się przeczytać w 10 minut. Najlepszym dowodem na to, że treść > wygląd, jest Wookieepedia, na której Oasis jest w całości domyślny, a licznik artykułów przekracza 127 tysięcy.