FANDOM


Witajcie, Wikianie!

Dzisiaj zaprezentuję wam sylwetkę jednego z administratorów Gothicpedii, mowa tutaj o Diode24q, który swoją przygodę z Wikią zaczął już parę ładnych lat temu i na pewno ma dużo ciekawego do powiedzenia. Oprócz tego, ten wywiad został przeprowadzony w innej formie, niż dotychczasowe – zamiast luźno powiązanych ze sobą pytań, chciałbym opublikować go w formie zwykłej rozmowy. Miłego czytania!


3089701.png

Witaj w Wikianinie od kuchni Emoticon_happy.png. Może tak parę słów o sobie?
Jestem normalnym, przeciętnym piętniastolatkiem (wg moich znajomych niekoniecznie), uczęszczam do gimnazjum. Interesuję się naukami humanistycznymi takimi jak: teologia, arabistyka, historia średniowiecza, religioznawstwo (głównie islam). Mój czas pochłania nauka, w wolnych chwilach czytam Biblię, Koran, hadisy i uczę się arabskiego.
Hmm… oryginalne zainteresowania. Skąd takie zamiłowanie do teologii i religioznawstwa?
A wiesz, że sam nie wiem? Od trzynastego roku życia poczułem wewnętrzną chęć życia w zgodzie z Bogiem i Jego przykazaniami. Zacząłem zgłębiać zasady swojej wiary, chciałem ją po prostu dobrze znać. Sprawia mi to ogromną radość. A religioznawstwo? Pewnego dnia pomyślałem, że żeby przekonać się, że religia, którą wyznaję daje mi spełnienie i odpowiedzi na wszystkie pytania, muszę poznać inne wierzenia. Najbardziej mnie ciągnęło do przesiąkniętego sterotypami islamu. Moje zainteresowanie tą religią doprowadziło do tego, że na Gothicpedii zaczęli mnie nazywać kalifem. Z tymi naukami wiążę także swoją przyszłość, myślę o studiowaniu religioznawstwa po ukończeniu seminarium.
Ach, tak, znam tę historię z kalifem Emoticon_laughing.png. Jeszcze trochę pomęczę cię o zainteresowania – masz jakieś konkretne preferencje co do słuchanej muzyki?
Sam mnie w końcu tak nazwałeś Emoticon_laughing.png. Mam, lubię ostrego rocka. Moimi ulubionymi kapelami są: Alice in Chains, Metallica, Slayer, Pearl Jam i KoRn. Oczywiście lubię także innych wykonawców np. rockowych gigantów z Wysp Brytyjskich jak: Black Sabbath, Deep Purple czy Led Zeppelin. Nie pogardzę też dobrym popem czy klasyką Emoticon_happy.png.
A ta ostra muzyka nie gryzie ci się ze stylem życia, który opisałeś wyżej?
Nie, wierz mi, że nie. Jest dużo księży lubiących taką muzykę, a wśród członków ww. wymienionych zespołów są praktykujący chrześcijanie, np. Tom Araya, wokalista Slayera.
Rozumiem, temat zainteresowań zamykam Emoticon_silly.png. Mógłbyś teraz krótko opowiedzieć swoją historię na Wikii? To już będzie parę lat, prawda?
No, niedawno sobie uświadomiłem, że o Wikii wiem już sześć lat, dwa lata byłem zwykłym oglądaczem, po czym założyłem swoje pierwsze konto o nazwie Gorn300. Jednak opryskliwość ówczesnej społeczności Gothicpedii doprowadziła do tego, że tamto konto na moją prośbę zostało zablokowane, a sam po kilku tygodniach założyłem nowe. Od początku po dziś dzień edytuję tę wiki Emoticon_happy.png.
Obserwujesz rozwój Wikii od tylu lat… jak sądzisz, rozwija się ona w dobrym kierunku?
Myślę, że Wikia rozwija się w dobrym kierunku, jednak jak wszystko ma sporo wad.
Rozumiem. A czy przez ten czas wyrobiłeś sobie opinię o innych farmach wiki, np. ShoutWiki?
Nie, na innych farmach nie edytowałem i w najbliższym czasie nie mam zamiaru. Ta farma wiki mi odpowiada, do społeczności się bardzo przywiązałem (nawet za bardzo Emoticon_laughing.png).
A co twoim zdaniem powoduje rosnącą popularność Wikii?
Tutaj nie będę oryginalny. Myślę, że wysokie miejsce w przeglądarkach.
OK. Mam dla ciebie jeszcze jedno pytanie dotyczące rozwoju Wikii – którą zmianę uważasz za najbardziej przełomową?
Oj, wiele było przełomowych zmian moim zdaniem, więc faworyta nie mam. Było kilka zmian pozytywnych i negatywnych. Największe zaskoczenie odczułem podczas wprowadzenia tablic wiadomości i VisualEditora.
Były to – twoim zdaniem – pozytywne, czy negatywne zmiany?
Tablice – zmiana jak najbardziej pozytywna, ale VisualEditor nie. Uważam, że powinien on zniknąć, tak samo jak zwykły edytor wizualny. Między innymi przez to, mimo tylu lat na Wikii nie umiem zrobić prostego szablonu Emoticon_unamused.png.
Dobrze. Poruszmy jeszcze temat społeczności. Widzisz w niej jakieś większe wady?
Przez te cztery lata, społeczność mnie wyprowadziła z równowagi tylko na początku działalności, więc większych wad nie widzę. Irytują mnie wandale, których widzę ostatnio dość rzadko.
A jakie jest twoje nastawienie do nowych i niezarejestrowanych użytkowników?
Do niezarejestrowanych podchodzę zawsze z większą nieufnością i ciężko mi założyć ich dobrą wolę, gdyż to właśnie oni najczęściej wandalizują. Dla nowych staram się być miły (choć nie zawsze mi się to udaje).
Już chyba powoli będziemy kończyć, chyba, że jest jakieś pytanie, na które chciałbyś odpowiedzieć, a którego nie zadałem Emoticon_happy.png.
Nie, nie ma takiego.
Czy chcesz jeszcze kogoś pozdrowić?
Lighta22, helperów, Pio387, administrację Gothicpedii.
W takim razie ode mnie też lecą do nich pozdrowienia. Dzięki za udział w Wikianinie od kuchni Emoticon_happy.png.
Nie ma za co.

Na tym kończy się wywiad z Diode24q. Mam nadzieję, że nowy układ wywiadu się spodobał, a jeśli ktoś ma jakieś uwagi, zachęcam do zamieszczeniu ich w komentarzu. W następną sobotę Pio387 przeprowadzi wywiad ze Zyriuszem – mam nadzieję, że i ten wywiad przypadnie wam do gustu.

Propozycje pytań dla kolejnych uczestników również można zamieszczać w komentarzach. Propozycje innych wywiadów do zrealizowania można zamieszczać tutaj.

Pozdrawiam, — Wedkarski

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki