FANDOM


Wikianie,

Dziś prezentuję Wam Kar0la, doświadczonego użytkownika Wikii, który przebywa tutaj już prawie od 5 lat. Jest administratorem wiki głównie związanych z LEGO, takich jak LEGO Ninjago Wiki, LEGO Legends of Chima Wiki czy Encyklopedia Bionicle. Zaczynajmy!


150px-1762544.png.jpg

Witaj w Wikianinie od kuchni. Powiedz czytelnikom parę słów o sobie.
Witam. Jestem Kar0l (choć użytkownicy, którzy znają mnie lepiej nazywają mnie Karusem). Zarejestrowałem się na Wikii 22 grudnia 2009 roku i od tego czasu regularnie edytuję różne wiki, głównie o tematyce LEGO. Jestem założycielem dwóch większych projektów dotyczących LEGO – LEGO Ninjago Wiki i LEGO Legends of Chima Wiki.
Skąd pochodzi Twój nick, a co przedstawia avatar?
Jak nietrudno się domyślić mój nick pochodzi od mojego imienia i trudno powiedzieć o nim cokolwiek więcej. Natomiast mój avatar przedstawia czerwoną maskę Kanohi Hau z BIONICLE, popularnej serii LEGO, która rozpoczęła moje zainteresowanie LEGO i doprowadziła mnie do Wikii.
Kiedy i jak trafiłeś na Wikię? Która wiki była Twoją pierwszą?
Na Wikię trafiłem w 2007 roku. Poszukując informacji o jednej z serii LEGO natrafiłem na Encyklopedię Bionicle. Było to moje pierwsze zetknięcie z Wikią. Zarejestrowałem się jednak dopiero w grudniu 2009 roku.
Gdzie po raz pierwszy i w jakich okolicznościach otrzymałeś uprawnienia administratora?
Ze względu na dużą ilość wiki, na której takie uprawnienia otrzymałem trudno jest mi odpowiedzieć na to pytanie. Był to na pewno jakiś mały projekt. Pierwszym dużym i znaczącym projektem, którego administratorem zostałem była Encyklopedia Bionicle. Jeden z administratorów postanowił odejść i mianował mnie administratorem, by go zastąpił. Całkiem niedawno zyskałem tam również prawa biurokraty.
Masz już zatem pewne doświadczenie w adminowaniu, więc teraz mogę Ci zadać to pytanie – co byś poradził początkującej osobie w tej dziedzinie?
Na pewno zapoznać się z Wikią, funkcjonowaniem wiki i narzędziami, którymi dysponuje administrator. Dodatkowo poradziłbym takiej osobie, by nie dawała uprawnień użytkownikom, którzy rozpoczęli edycję na ich projektach lub o nie proszą. W innym wypadku tworzą się wiki, na których nie ma zwykłego użytkownika, bo każdy jest administratorem lub moderatorem czatu. Niestety na projektach administrowanych przez młodszych użytkowników to dość powszechne zjawisko.
Co sądzisz o kierunku rozwoju obranym przez Wikię?
Choć pozostałem przy Monobooku i tym samym zrezygnowałem ze wszystkich udoskonaleń proponowanych przez Wikię, mogę powiedzieć, że Wikia idzie w dobrym kierunku. Co prawda część nowości (tablice, komentarze) nie za bardzo przypadły mi do gustu i po prostu ich nie używam, to są wśród nich funkcje godne pochwały (nowe forum, mapy).
VisualEditor czy edytor źródłowy? Oasis czy Monobook?
Prawdę powiedziawszy nigdy nie widziałem VisualEditora. Mimo to uznaję edytor źródłowy za jedyny dobry edytor. Pomaga oswoić się z kodem i można za jego pomocą zrobić więcej niż używając edytora wizualnego. Jeśli chodzi o skórkę zdecydowanie wolę Monobooka i tylko z niego korzystam. Zacząłem z niego korzystać w dniu, kiedy Wikia usunęła skórkę Monaco i zastąpiła ją Oasisem. Tym samym ograniczyłem się wyłącznie do edytora źródłowego, dzięki czemu nauczyłem się więcej niż nauczyłbym się używając skórki Oasis.
Co jeszcze należy zmienić w Wikii, żeby korzystanie z niej było przyjemniejsze?
Zdecydowanie pozbyć się błędów, bo to one powodują, że przyjemność z używania Wikii jest mniejsza. Mile widziana byłaby również możliwość wyboru domyślnej skórki. Nie każdemu Oasis się podoba, niektórzy woleliby pozostać przy Monobooku.
Jesteś tu już parę lat, więc byłeś zatem świadkiem wprowadzenia wielu rozszerzeń. Które z nich, według Ciebie, najmocniej wpłynęło na życie i rozwój Twoich wiki?
Nowe forum. Zawdzięczam mu zwiększenie aktywności. Wcześniej, na forum nie pisał właściwie nikt. Po wprowadzeniu nowego, forum wątki zaczęły być zasypywane wiadomościami przez użytkowników, głównie tych anonimowych. Z tego co wiem, jeden z użytkowników trafił na moją wiki i zarejestrował się właśnie dzięki temu, że w wyszukiwarce znalazł link do jednego z wątków.
Masz już tysiące edycji na karku. Co powoduje, że nie tracisz zapału do edytowania?
Po prostu lubię to, co robię. Gromadzenie informacji na interesujące mnie tematy samo w sobie jest dla mnie przyjemnością.
Jesteś typem użytkownika, który woli oddać się obowiązkom administracyjnym, takim jak patrolowanie ostatnich zmian, czy Twoją domeną jest pisanie artykułów? Na co poświęcasz najwięcej czasu na Wikii?
Zazwyczaj zajmuję się zarówno pisaniem artykułów jak i sprawdzaniem ostatnich zmian. To drugie ogranicza się jednak do wątków na forum, ponieważ większość użytkowników na moich dwóch głównych wiki nie jest zbyt aktywna, jeśli chodzi o edytowanie artykułów. Najwięcej czasu poświęcam jednak na wprowadzaniu nowych informacji.
Co byś poradził nowemu użytkownikowi zaczynającemu przygodę z Wikią?
Najpierw powinien przeczytać pomoc. Jest w niej zawarta podstawowa wiedza, którą, według mnie, każdy użytkownik Wikii powinien posiadać. Oprócz tego powinien zapoznać się z regulaminem danej wiki, żeby później nie było sytuacji, w której został zablokowany, chociaż nie wiedział, iż dany czyn jest zabroniony na wiki. I jeszcze jedna ważna rzecz – administrator ma rację nawet jak jej nie ma. Jeśli administrator usuwa artykuł stworzony przez nowego użytkownika lub cofa jego edycję to zapewne ma ku temu powód.
Chcesz kogoś pozdrowić?
Jak najbardziej. Pozdrawiam Ciebie, dwóch użytkowników, z którymi najlepiej mi się pracuje – Ł.owcę1 i JakUba, moją społeczność – Avril, Pachnacą, Martę, Ackara, Krętacza, Kroltoka, Ignikę, Mersusa, Bloopera, SzyMka, Znawcę, Pana Andrzeja, Garmadona, Krzyninga, Bomb Birda i wszystkich, których nie wymieniłem, a także społeczność Encyklopedii Bionicle.
Dzięki za udzielenie wywiadu!
Nie ma za co, to była przyjemność.

To już koniec tego dość obszernego wywiadu z Kar0lem. Tradycyjne zapraszam również do zgłaszania nowych propozycji wywiadów na tej stronie.

Pozdrawiam, — Wedkarski

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki