FANDOM


Dzień dobry Wikio,

Dzisiaj przygotowałem dla Was wywiad z Kubarem906, byłym biurokratą Gothicpedii i obecnym Assassin's Creed Wiki. Na Wikii jest już parę ładnych lat, więc na pewno znajdą się osoby, które go już dobrze znają. Zapraszam do przeczytania!


3160760.png

Witaj w Wikianinie od kuchni! Opowiedz kilka słów o sobie.
Witam, jestem Kubar906. Na systemie wiki działam od 25 października 2010 roku. Obecnie można mnie znaleźć przede wszystkim na Assassin's Creed Wiki, gdzie obejmuję funkcję biurokraty, jednak często pojawiam się na innych wikiach, przede wszystkim na Gothicpedii.
Jesteś już spory kawałek czasu na Wikii. Mógłbyś opowiedzieć więcej o swoich początkach i o tym, jak zostałeś administratorem Assassin's Creed Wiki?
Na wiki dołączyłem wtedy, kiedy szukałem pewnych informacji nt. przejścia pewnej części gry Gothic I i nagle wyskoczyła mi strona Gothicpedii o Xardasie. Z początku byłem dość zaskoczony faktem, że istnieje coś takiego, jak encyklopedia o Gothicku, lecz po przeczytaniu paru stron od razu założyłem konto. Co do Assassin's Creed Wiki, funkcję biurokraty na niej uzyskałem poprzed adopcję jej dwa lata temu z małym hakiem.
Widzę, że jesteś fanem gier – masz jakieś ulubione pozycje poza Gothikiem i Assassin's Creed?
Wbrew pozorom to są moje wielkie faworyty (choć na pierwszym miejscu długo jeszcze pozostaje Gothic II: Noc Kruka), lecz nie pogardzę także innymi tytułami, jak Civilization V, czy Watch_Dogs.
Czy jako doświadczony administrator mógłbyś przekazać radę początkującym adminom?
Polecam zasięgnięcie opinii u innych, bardziej doświadczonych adminów, w skrajnych wypadkach znaleźć sobie takiego „mentora” na stałe. Piszę „z autopsji”, gdyż sam byłem krótko uczony przez innego kolegę – nieaktywnego już RuthlessChimpanzee'a.
Masz już sporo edycji na swoim koncie. Czym głównie zajmujesz się na wikiach – tworzenie artykułów, wstawianie grafik, drobne poprawki czy może kwestie społecznościowo-administracyjne?
Na Assassin's Creed Wiki zajmuję się wszystkim – od masowego pisania artykułów, wstawiania grafik i poprawiania drobnych chochlików w artykułach po kreowanie designu, montowanie sliderów i grzebania w kodzie MediaWiki. Na innych wikiach natomiast głównie edytuję i tworzę artykuły.
Co sprawia, że mimo tylu lat spędzonych tutaj wciąż masz zapał do edytowania?
Cóż, na pewno czynnikiem napędzającym jest aktywność firmy Ubisoft, która co roku serwuje mi kolejną grę (w tym roku aż trzy ;~;), jak i czysta przyjemność w zestawianiu encyklopedii o grach Emoticon_happy.png Co do gier Assassin's Creed i Gothic, uważam je za tak dobre, że zasługują na kompletną bazę danych w stylu wiki.
Na pewno widziałeś już wiele zmian na Wikii przez ten czas. Którą z nich uważasz za najpozytywniejszą/najbardziej przełomową?
Najbardziej przełomową zmianą było moim zdaniem wprowadzenie kilka lat temu skórki Oasis. Dzięki niej wiki stała się przyjemniejsza dla oka, a związane z tym nowinki techniczne dają szerokie pole do popisu twórcom wyglądu wiki i osobom lubującym się w kreowaniu różnych rozwiązań technicznych. Poza tym w pamięć zapadło mi wprowadzenie Tablic Wiadomości, a także pomocnego czasem edytora wizualnego.
Wiesz, że jesteś pierwszą osobą w Wikianinie od kuchni, która popiera wizualne edytowanie? Emoticon_silly.png
To trochę za dużo powiedziane Emoticon_happy.png uważam, że taki edytor jest, bądź co bądź, bardziej przejrzysty, dzięki czemu łatwiej jest w nim czasami skomponować styl i wygląd artykułu. Ponadto mogę w nim szybko wstawić szablon, jeśli nie pamiętam sposobu jego wypełniania w trybie źródłowym. Co do rutynowych edycji i pisania nowych artykułów, ogólnie polecam tryb w oknie źródła, gdyż można w nim zrobić zdecydowanie więcej rzeczy, szybciej można zauważyć w nim literówki, no i całe oprogramowanie trzeba zmieniać w trybie źródłowym, więc trzeba się niestety przyzwyczaić Emoticon_happy.png
Rozumiem. Dodatkowo powiem, że od jakiegoś czasu VisualEditor jest domyślnym edytorem na Wikii dla niezalogowanych. Przechodząc dalej – dostrzegasz może jakieś wady w społeczności?
Społeczność na ogół jest w porządku, choć czasami niektórym jej członkom może „odbić”, kiedy dostaną uprawnienia admina, czy nawet moderatora. Szybko tacy ludzie czasem „obrastają w piórka”, co mnie często denerwuje. Nie wkurzam się jednak do białego, gdyż sam – na szczęście przez krótki czas, jak sądzę – przeżyłem coś takiego. Żenuje mnie też, gdy społeczność na jakiejś wiki staje się bandą sztywnych urzędników, no, ale to już nie mój problem.
Podsumowując – czy Wikia rozwija się w dobrym kierunku?
Myślę, że jak najbardziej Emoticon_happy.png
Czy masz jakąś radę dla nowych i niezarejestrowanych użytkowników?
Polecam przede wszystkim poświęcenie piętnastu minut życia i krótkie włączenie umysłu na zaznajomienie się z regulaminem wiki, ewentualnie innymi stronami regulującymi zasady, a potem – co o wiele ważniejsze – dostosowanie się do nich. Poza tym zachęcam do samodzielnego odkrywania wiki, od czasu do czasu – jeśli trzeba – zasięgając rady u starszych kolegów Emoticon_happy.png
No to jeszcze wszelkie święte wojny – Windows czy Linux? Oasis czy Monobook?
Windows i Oasis.
Powoli będziemy kończyć ten wywiad, ale jeszcze jedno pytanie – czy chciałbyś kogoś pozdrowić?
Chciałbym pozdrowić serdecznie Wesołego666, który zgłosił moją kandydaturę do tego wywiadu, a także: Diode'a24q, który jest na wiki mniej więcej tak samo długo jak ja i wspólnie trochę na Gothicpedii widzieliśmy, DarknessEyesa23, czyli drugiego biurokratę Assassin's Creed Wiki i kolegę po fachu, jeśli to czyta, to MarkosBossa alias RuthlessChimpanzee'a.
W takim razie nie pozostaje mi nic oprócz podziękowania za udzielenie wywiadu; dzięki, Kubar Emoticon_wink.png.
Nie ma sprawy, na razie Emoticon_happy.png

To tyle z dzisiejszego wywiadu, natomiast następnego możecie wyczekiwać już w kolejną sobotę, a poprowadzi go Pio387. Klasycznie przypominam też, że nowych kandydatów do wywiadu można nominować tutaj.

— Wedkarski

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki