Centrum Społeczności
Advertisement

Wikianie,

W dzisiejszym wywiadzie pragnę Wam zaprezentować Martinussa. Posiada on uprawnienia na kilku wiki, o których opowie Wam już w samym wywiadzie. Liczę, że wszystkim spodoba się materiał, który udało mi się na dziś przygotować.


150px-5913411.png.jpg

Witaj w Wikianinie od kuchni, opowiedz o sobie.
Witaj. Jestem Martinuss (przez sporą część użytkowników zwany Martim) i interesuję się historią. Na co dzień uczę się w liceum i oczywiście spędzam czas na Wikii.
Na jakich wiki posiadasz uprawnienia? W jakich okolicznościach je otrzymałeś?
Aktualnie posiadam uprawnienia administratora na Przewodnik Wiki i biurokraty na XXI wiek Wiki. Tej pierwszej byłem adminem już w maju i jestem nim ponownie od 1 października, kiedy to postanowiłem pomóc tamtejszemu biurokracie w rozwoju wiki. Na tej drugiej uprawnienia otrzymałem od poprzedniego biurokraty, który przekazał mi je w kwietniu, jednak moja aktywność na tej wiki podupadła (prawdopodobnie z powodu braku społeczności). Jednak zgłoszenie do WoK zawdzięczam głównie długim administrowaniu na Historia Wiki. Dzisiaj, 1 listopada, mija dokładnie rok, kiedy wykonałem tam pierwszą edycję. Już w grudniu 2013 dostałem tam prawa moderatora, następnie od lutego pełniłem funkcję administratora, a 19 czerwca przekazano mi funkcję biurokraty, którą pełniłem do 12 października. Z dawniej administrowanych projektów należy jeszcze w tym miejscu wspomnieć YouTube Wiki. Poza tym obecnie zarządzam też założoną przez siebie wiki o mojej małej ojczyźnie – Syców Wiki.
Co najbardziej podoba Ci się w rozwijanych przez Ciebie wiki i powoduje, że mimo dużego wkładu nadal masz ochotę edytować?
Do edytowania na Wikii przyciąga na pewno społeczność. Bez niej trudno jest pracować nad projektem, gdyż co dwie głowy, to nie jedna. Na Historii Wiki mam (albo miałem – to się okaże w najbliższym czasie) ochotę do edytowania, gdyż wynika to z moich zainteresowań. Podobnie historia (tylko, że małej ojczyzny) wpływa na moją aktywność na Syców Wiki. Na innych, edytowanych przeze mnie wiki o zaangażowaniu w projekt decyduje oczywiście społeczność, obeznanie się w tematyce wiki i dobre chęci.
Skąd pochodzi Twój nick i avatar?
Martinus (bez dwóch s) to w języku łacińskim imię Marcin (tak na marginesie, z językiem tym mam także wspólny jeden z elementów moich danych osobowych, ale to już ciekawostka dla wtajemniczonych). Bardzo podobało mi się to określenie, dlatego przy zakładaniu konta wybrałem właśnie ten nick. Do kwietnia obok mojego nicku znajdowały się cyfry 19980 (rok mojego urodzenia z zerem), ale postanowiłem zmienić nick, aby łatwiej był odmieniany (druga s wzięła się stąd, że nick Martinus jest już użytkowany przez kogoś innego). Z kolei avatar zmieniam co jakiś czas, ale obecny używam już nawet długo (i na razie nie zamierzam go zmieniać). Avatar przedstawia godło II Rzeczpospolitej w latach 1918-1927, a wybrałem właśnie tę grafikę, gdyż interesuje mnie historia współczesna, w którą, rzecz jasna, wchodzi historia II RP Emoticon_silly.png
Jakie jest Twoje zdanie na temat kierunku rozwoju obranego przez Wikię?
Myślę, że Wikia idzie w dobrym kierunku, choć uważam, że większą wagę powinno się przywiązywać do codziennych problemów wikian (np. bugi na czacie), jednak nie sądzę też, że rozwiązywanie problemów jest zaniedbywane. Z dodatków promowanych przez Wikię nie lubię VisualEditora, który po prostu psuje wikikod w artykułach. Pozostałe rozszerzenia główne mi odpowiadają.
Co sądzisz o autorskiej skórce Wikii – Oasis? Wolisz ją, czy Monobooka? Jakie widzisz w nich wady i zalety?
Korzystam z Oasisa, chociaż nie jestem oddanym zwolennikiem tej skórki. Monobooka używałem swego czasu przez krótki czas, jednak, gdyby istniała taka możliwość, to chciałbym używać skórki Vector (według mnie jest najbardziej komfortowa). Raczej nie będę umiał wskazać zalet i wad preferowanej przeze mnie skórki, gdyż praktycznie używam tylko Oasisa.
Którą zmianę wprowadzoną na Wikii uważasz za najważniejszą/przełomową?
Odpowiem tak trochę z historycznego punktu widzenia – mapy. Przydatne rozszerzenie, które, mam nadzieję, Wikia będzie rozwijać. Wprowadzenie tablic też uważam za przełomowe, gdyż ułatwiają one kontakt między użytkownikami, choć jednocześnie nie mam nic przeciwko stosowaniu dyskusji, które uczą stosowania czterech tyld Emoticon_silly.png
Dlaczego to właśnie wiki jest dobrym miejscem na zbudowanie społeczności?
Trudne pytanie. Uważam, że wiki jest dobrym miejscem do zbudowania społeczności, gdyż właśnie tutaj możemy dzielić się swoją wiedzą z innymi. Osobiście wiele nauczyłem się czytając artykuły autorstwa innych użytkowników np. na Historii Wiki. W budowaniu społeczności ułatwieniem są również tablice/dyskusje i czat/kanał IRC, które pogłębiają kontakt między edytorami.
Było już pytanie o skórkę, a jakie jest Twoje zdanie w innych „wojnach”? Czat vs IRC, edytor źródłowy vs VE, Windows vs Linux?
Czat jest dobrym rozszerzeniem, jednak odstraszają od niego powszechnie znane bugi. Dlatego od niedawna zacząłem preferować IRC, który przecież był jedynym miejscem szybkiej komunikacji wikian przed wprowadzeniem rozszerzenia czat. Jeśli chodzi o edytory to zdecydowanie wolę edytor źródłowy od VE, gdyż, jak już wyżej wspomniałem, nie lubię psucia wikikodu. W ostatniej „wojnie” preferuję Windows, a z Linuksa, niestety, nie miałem okazji jeszcze korzystać.
Co byś poradził nowemu użytkownikowi Wikii?
Przede wszystkim szybkie przejście na tryb źródłowy. To na pewno zadecyduje o jego dłuższym pozostaniu na edytowanej wiki. W przejściu tym powinni pomóc doświadczeni administratorzy, którzy ambitnego użytkownika powinni silnie wspierać.
Kontynuując poprzednie pytanie – …a administratorowi?
Jak wyżej (wspieranie nowych użytkowników) plus zapoznanie się z Pomoc:Administracja oraz radzenie się w trudniejszych sprawach u bardziej doświadczonych administratorów.
Czy chcesz kogoś pozdrowić?
Oczywiście Emoticon_laughing.png Pozdrawiam Ciebie, Pio387, Pirra, Nanakiego, Vuha, Baakamono, ProOskiego, Light22, Marcopolo99, Michnara, Diode24q, Borysk5, DarknessEyes23, Wesołego666, Dainavę i tych wszystkich, z którymi miałem okazję współpracować czy chociaż zamienić słowo, a których tutaj nie wymieniłem Emoticon_happy.png
To tyle; dzięki za udzielenie wywiadu!
Nie ma za co.

Na tym kończy się ten wywiad. Zachęcam do czytania kolejnych, które – starym zwyczajem – będą się pojawiały co sobotę. Klasycznie przypominam o możliwości zgłaszania nowych kandydatów na Wikianin od kuchni/nominacje.

Pozdrawiam, — Wedkarski

Advertisement