FANDOM


Wikianie,

W dzisiejszym wywiadzie macie okazję poznać Nataszę201, administratorkę Simspedii.


9068853.png

Witaj w Wikianinie od kuchni! Opowiedz coś o sobie.
Witam wszystkich, jestem Natasza201, administratorka Simspedii i Westeros&Essos Wiki. Na Wikii jestem od 3 maja 2013 i wciąż jestem w bardzo głębokim szoku, że zaproponowaliście mi ten wywiad.
Co przedstawia Twój avatar?
Mój avatar przedstawia Daenerys Targaryen (Sama piszę Danearys, ale to szczegół), jedną z głównych bohaterek Pieśni Lodu i Ognia, napisaną przez G. R. R. Martina. Przyznaję się bez bicia, jest to jedna z moich ulubionych serii książek.
Skąd wziął się Twój nick?
Hmm… Wciąż pamiętam ten moment, kiedy pół godziny patrzyłam się w monitor nie wiedząc co wpisać Emoticon_laughing.png. Popatrzyłam na nicki innych i wpadłam na pomysł, aby lekko zmodyfikować swoje imię. Z Natalii robiłam Nataszę. A 201? To tajemnica nawet dla mnie. Po prostu nagle stwierdziłam, że będzie pasować.
Na jakiej wiki założyłaś swoje konto?
Swoje konto założyłam na Simspedii, wiki, na której znaleźć mnie można najczęściej.
Kiedy i gdzie pierwszy raz zetknęłaś się z prawami administratora?
Po raz pierwszy z prawami administratora spotkałam się na Simspedii (zaczynam myśleć, że jest to odpowiedź na każde pytanie), 25 lipca 2014. Przez dwa dni skakałam wtedy z radości…
Jakie jeszcze zmiany proponowałabyś przeprowadzić Wikii?
Jak dla mnie, Wikia teraz jest w bardzo dobrym stanie i właściwie niewiele mam do zarzucenia. Ale zawsze jednak można coś poprawić, choć osobiście nie mam jakichś pomysłów.
Co takiego jest w wiki, że mimo wielu tysięcy edycji, wciąż masz chęci na wprowadzanie następnych?
Głównie satysfakcja płynąca z tego, że dzieło któremu poświęcamy wiele czasu — z maleńkiego ziarenka — rośnie na naszych oczach i staje się olbrzymim drzewem. Kolejnym powodem jest, że to co robimy może się przydać wielu osobom, które często przeglądają te wiki. Zresztą wystarczy sprawdzić. Często są to spore liczby osób, a jak wiadomo, liczby nie kłamią Emoticon_wink.png. Kolejnym powodem jest to, że można współpracować przy tworzeniu wiki z wieloma wspaniałymi ludźmi.
Co poradziłabyś początkującemu administratorowi wiki? Na co trzeba zwracać uwagę przy dbaniu o nią?
Poradziłabym mu uważne czytanie poradników oraz pytanie się administratorów z wyższym stażem o poradę — przecież was nie zjedzą Emoticon_wink.png. Sporym problemem dla młodych adminów mogą być szablony i ich tworzenie, ale spokojnie, one tylko wyglądają na straszne.
Od czego nowy użytkownik powinien zacząć przygodę z wiki po założeniu konta? Co poradziłabyś przeczytać na początek?
Najpierw regulamin danej wiki, a potem radziłabym zapoznać się ze społecznością i zapytać co i jak, żeby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień. Popytać się nawet o te najprostsze sprawy, takie jak dodawanie plików i jakie licencje do nich dołączyć (ja na początku nie wiedziałam nawet, że trzeba dodać do nich licencje…). Potem to już z górki. Pamiętajcie: „Koniec języka, za przewodnika!”. Albo może „koniec opuszka palca”?
Korzystasz z edytora klasycznego czy wizualnego?
Korzystam z edytora klasycznego, ponieważ jest on dla mnie łatwiejszy w obsłudze niż wizualny. Jest w nim o wiele łatwiej uniknąć wielu błędów. Zresztą od niego zaczynałam jako nowa użytkowniczka i nie potrafię sobie nawet wyobrazić edycji w wizualnym.
Kolejna „święta wojna” — Oasis czy Monobook?
Zyskam wielu wrogów w tej „świętej wojnie”, jeśli powiem, że obydwie skórki są moim zdaniem dobre? Zaryzykuję.
Jak ważną rolę w Twoim życiu odgrywa Wikia? Jak dużo czasu na nią poświęcasz?
Wikia w moim życiu pełni rolę… myślę, że mocno angażującego się hobby (a może nawet uzależnienia). Podczas gdy wiele osób siedzi na np. Facebooku, ja wolę siedzieć na wiki — edytować ją, czytać, przeglądać i pisać z innymi użytkownikami. Szczerze mówiąc, nie pamiętam nawet kiedy ostatnio grałam w Simsy. Trudno mi wymierzyć ile czasu średnio na nią poświęcam, ostatnio (nie)stety mniej niż bym chciała z powodu innych obowiązków oraz moich częstych i długich wyjazdów, w trakcie których pozbawiona jestem Internetu. Ale myślę, że średnio — w tej chwili — godzinę, dwie.
Czy chcesz kogoś pozdrowić?
Chciałabym serdecznie pozdrowić wszystkich użytkowników wszystkich wiki, tych nowych i ty doświadczonych. W szczególności chciałabym też pozdrowić użytkowników z SP (daję kolejność według uprawnień): Sandy97 za jej niesamowitą kanciapę i poświęcenie wiki (Inspiro rządzą!), Alexus242 za jej humor simpsonowy i za to, że tłumaczyła mi cierpliwie wiele rzeczy, Armagedon3000 za ciekawe fanony i opowieści, Juliakaja1303, tobie dziękuję za wspaniałe rozmowy na czacie i to, że naprawdę umiesz słuchać, Moonlight Music za nasze wspólne „wariacje” i dyskusje o grach, Karu również za miłe rozmowy, przydatne porady, Kinu 203 za jej osobowość i charakter, a poza tym dziękuję Tobie za ten wywiad.
Dzięki za udzielenie wywiadu!
Ja również dziękuję bardzo!

To tyle. Zachęcam do zgłaszania następnych użytkowników tutaj, szczególnie, że ci ostatnimi czasy nam się kończą. Liczę jednak, że da radę jeszcze zgłosić osoby, z którymi wywiady byłyby bardzo ciekawe.

Pozdrawiam, — Wedkarski vstf