FANDOM


Witajcie,

Do tej odsłony Wikianina od kuchni zaprosiliśmy PiotrkaD, administratora kilku wiki, o których możecie przeczytać niżej. Bez dalszego zanudzania – zapraszam do przeczytania wywiadu.


Witaj w Wikianinie od kuchni, opowiedz o sobie parę słów.
Cóż, jestem PiotrekD, na imię mam, jak nietrudno zgadnąć, Piotrek. Mam 15 lat i chodzę do gimbazy, na szczęście już ostatni rok. Na co dzień, jak już wspomniałem, chodzę do szkoły (i nudzę się w niej Emoticon_silly.png), gadam na IRC-u, zajmuje się Linux Wiki, czasem coś skrobnę w Perlu (rzadziej Rubym) i często leżę po prostu na kanapie nic nie robiąc :>.
Na Wikii jesteś już sporo czasu, możesz dokładniej opisać jak tu trafiłeś, jak wyglądały Twoje początki?
Szukając jakichś informacji o (wymarłej już, a szkoda) grze Spore trafiłem na Wiki Spore. Artów było tam dość dużo, bo jeden użytkownik potrafił napisać ich kilka naraz, tylko... były okropnej jakiści, miały tony błędów. Zarejestrowałem się i zacząłem je poprawiać. Po pewnym, raczej długim, czasie napisałem do obecnego admina w pewnej sprawie (nie będę o niej wspominał, zgodnie z zasadą "Hola hola, nie karm trolla"), a zamiast pomocy dostałem przyciski. Potem rozwiązałęm pewną sprawę (:>), zająłem się tymi technicznymi i społecznościowymi. To tyle w kwestii początków, chyba.
Dlaczego nie ustawisz sobie avatara? Emoticon_silly.png
Na początku miałem avatar, a dokładniej mówiąc - jednego z domyślnych, a jeszcze dokładniej - tego słiiitaśnego pieska na trawie. Miałem go przez dość długi czas, ale potem, podczas pobytu na Simspedii, uznałem, że jest zbyt pokemoniasty i zmieniłem go na domyślnego ludzika. W zasadzie, to prawie wszędzie mam domyślne avatary i raczej się to nie zmieni, bo jestem zbyt leniwy, by znaleźć/stworzyć coś fajnego Emoticon_silly.png.
Którą zmianę wprowadzoną przez Wikię uważasz za najbardziej przełomową?
Tą, która miała na Wikię największy wpływ było, zapewne, wprowadzenie Oasisa (nie wiem czego, ale teraz forsuje się nazwę "Wikia" dla tej skórki... toż glupie), chociaż mnie wtedy nie było. Mimo to, jako że slyszałem, co wtedy się działo i jak staffowie wtedy się zachowali, uważam je za złą zmianę (poza tym nie lubię po prostu tej skórki...).
Co sobie najbardziej cenisz, a co Cię drażni w Wikii?
Co najbardziej cenię - społeczność, która jest duża, miła i chętna do pomocy, i z którą można se pogadać na różne tematy. A co mnie drażni w Wikii - ulepszanie na siłę, miłość do ludzi głupich/n00bów, wszędobylskie reklamy, ignorowanie społeczności wiki i wiele, wiele innych... Generalnie, można w tym miejscu wstawić "[prawie] wszystko inne".
Co jeszcze – według Ciebie – trzeba przede wszystkim zmienić jeszcze w Wikii?
Na pewno obecny zarząd Emoticon_silly.png. A potem przestać ignorować wolę edytorów, od tego wyjdzie wszystko inne.
Co sądzisz o rozszerzeniach takich jak tablice wiadomości, czat czy nowe forum – wolisz to, czy klasyczne rozwiązania?
Syf, syf, syf. Jako że nie wypada mi się ograniczyć do 3 słów, nieco rozwinę: tablice wiadomości - yay, fejsbuk i robienie wszystkiego pod n00bów, dla których edycja strony dyskusji jest zbyt trudna, ponadto, z doświadczenia na Simspedii wiem, że zachęcają one IPki do wtrącania się w sprawy, o których nie mają pojęcia; czat - 2 funkcje na krzyż i okropnie niska stabilność... kanał IRC znacznie lepszy; forum - podobnie jak tablice, chociaż to akurat mi się podoba najbardziej z tych trzech rozszerzeń (bardzo by się przydała możliwość ograniczenia wypowiadania się przez określone grupy, w danym wątku/na danym subforum).
Jakie jest Twoje zdanie nt. kierunku rozwoju Wikii?
Moje zdanie jest takie, że kierunek rozwoju jest zły i coraz bardziej przyśpiesza...
Cenisz sobie – często zachwalaną jako pomocną – społeczność Wikii?
Oczywiście, patrz pytanie piąte Emoticon_wink.png.
Podsumowując; czy Wikia to dobre miejsce na stworzenie i rozwijanie społeczności?
Jeśli ktoś zaczyna przygodę z MediaWiki - tak; ale w innym przypadku - nie[1]. Ale to tylko moje zdanie.
Czy miałbyś może jakąś radę dla początkujących administratorów? Na co powinni zwracać uwagę?
Dla administratorów? Cóż, podobnie jak dla wszystkich innych - przeczytać Centrum Pomocy. Ponadto, jak poprzedni przepytywani, radzę nauczyć się wikiskładni i porzucić edytor wizualny, bo to syf (Emoticon_silly.png) i robi syf w kodzie artykułów.
A czy to, że dostęp do edycji jest dostępny dla każdego, uważasz za dobre rozwiązanie (już nie patrząc na Wikię, ale ogólnie na MediaWiki)? Często spotykanym poglądem jest to, że większość IPków robi więcej szkody niż pożytku.
Zazwyczaj tak, ale nie zawsze. Zależy od wiki, jej tematyki i osób ją odwiedzających.
Co sądzisz o autorskiej skórce Wikii – Oasis? Wolisz ją, czy może inną dostępną na projektach MediaWiki?
Oasisa nie znoszę - jest brzydki, przepełniony reklamami, ciężki i niepraktyczny. Ze wszystkich skórek do MW preferuję Vectora, niestety, nie ma go na Wikii. Jeśli chodzi o wybór na Wikii - oczywiście Monobook.
Odpowiedź na to pytanie jest raczej znana, ale jego nie może zabraknąć Emoticon_silly.png Święta Wojna: Windows vs Linux?
Windowsa również nie znoszę (:>; tak jak DOS-a, od którego się wywodzi), dlatego używam Linuksa, a dokładniej Debiana (unstable oczywiście, mam ciekawsze rzeczy do roboty, niż czekanie rok na nową wersję jakiegoś programu, np. leżenie na kanapie). Chociaż mógłbym używać dowolnego systemu uniksowego (Unix Emoticon_heart.png).
Było pytanie o radę dla administratorów, a czy chciałbyś przekazać jakąś myśl do nowych i niezarejestrowanych użytkowników?
Wspomniałem o tym w odpowiedzi jedenastej, jeszcze zanim przeczytałem to pytanie - przeczytać Centrum Pomocy i zapoznać się z WikiKodem.
Chciałbyś kogoś pozdrowić?
Pozdrawiam Ciebie, Pio, resztę edytorów Linux Wiki (bez względu na liczbę :P), Sandy, Szklarza, Szynkę, Diode24q, Nanakiego (w ramach uznania i podziwu w związku z obowiązkami helpera), adminów GTA Wiki oraz Miśka95 (który Wikię opuścił, ale ciągle męczy ludzi na freenodzie i czasem zagląda na Wikię jako IPek :P). I jeszcze twórców Vima, w którym to piszę.

To by było na tyle, dziękuję wszystkim za przeczytanie i zachęcam do zgłaszania nowych użytkowników do wywiadu.

Pozdrawiam, — Wedkarski

  1. Problem w tym, że Wikia to czarna dziura na wiki - raz wejdziesz, nie wyjdziesz, a przynajmniej zostawisz opuszczony oryginał na serwerach Wikii.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki