Centrum Społeczności
Advertisement

Wikianie,

W dzisiejszym wywiadzie przedstawiam Wam Trindave’a, biurokratę InFamous Wiki i byłego administratora Assassin's Creed Wiki. Użytkownik ten nie jest szczególnie aktywny na Centrum Społeczności, dlatego myślę, że dla czytelników będzie to dobra okazja na poznanie go. Życzę miłej lektury!


4285842.png

Witaj w Wikianinie od kuchni! Powiedz czytelnikom kilka słów o sobie.
Serwus! Mam na imię Eryk i działam w sieci pod pseudonimem Trindave. Przebyte mam już osiemnaście wiosen, więc mogę wreszcie na legalu grać w GTA. Jestem uczniem liceum ogólnokształcącego w Warszawie, które ma 2,8 gwiazdki na Facebooku. Moja działalność jest zauważalna przede wszystkim na polskiej InFamous Wiki, gdzie jestem pijanym władzą biurokratą, o bardzo specyficznym poczuciu humoru.
Jak i kiedy trafiłeś na Wikię? Jaka była Twoja pierwsza wiki?
O istnieniu Wikii wiedziałem jeszcze, jak byłem w powijakach. Wyszukiwarki internetowe zwykle wysyłały mnie do „wikiowych” artykułów poświęconych elementom świata przedstawionego w różnorakich wytworach popkultury. Trudno byłoby mi ogłosić, gdzie po raz pierwszy postawiłem nogę. O ile się nie mylę, pierwsze edycje zaaplikowałem na angielskiej Saints Row Wiki (kwiecień 2012) i Brink Wiki (lipiec 2012). Były to jednak malutkie renowacje stron, poświęconym osiągnięciom i trofeom do zdobycia.
Gdzie po raz pierwszy otrzymałeś uprawnienia administratora?
Choć już tam nie działam, uprawnienia administratora otrzymałem po raz pierwszy na polskiej Assassin's Creed Wiki, 30 marca 2013 roku. Pojawiłem się tam jednak już w lutym tego samego roku, za sprawą kolegi z klasy. Tutejsza społeczność zna go pod ksywką Kubar906, który już wtedy był biurokratą tejże strony. Choć po niesławnym Unity zdecydowanie zdystansowałem się do serii, to swego czasu bardzo lubiłem produkcje Ubisoftu poświęcone asasynom. Uznałem, że mógłbym zrobić użytek z wymaksowania niemalże każdej części i wzbogacić internetową encyklopedię o kilka artykułów. Zarówno Kubar, jak i kilku innych userów, wprowadziło mnie w zasady działania całego projektu Wikia. Jako, że jestem w miarę pojętnym typem, sporo się nauczyłem przez rok adminowania na AC Wiki. Na tyle dużo, by z wypiętą piersią przygarnąć pod swoje skrzydła polską InFamous Wiki, 2 kwietnia 2014 roku.
Jakie jest pochodzenie Twojego nicku, co przedstawia Twój avatar?
Zanim wsiąknąłem w krainę Internetów, wiedziałem, że muszę mieć jakiś prosty i oryginalny nick. Byłem pewien, że trafiłem w sedno, gdy wujek Google nic nie znalazł po wpisaniu frazy Trindave. Wpadłem na nią jeszcze w podstawówce, ale w jaki sposób, to pojęcia bladego nie mam. Wbrew pozorom, nie nawiązuje ona do Trynidadu. Trindave to w zasadzie jedyny nick, jakim posługuję się w Internecie (pomijam rzecz jasna strony, na które loguję się jednorazowo, by pobierać por… Pory na Przygodę odcinki). Mój obecny avatar reprezentuje boski majestat Cole’a MacGratha – pierwszego protagonisty serii, o którym traktuje wiki, na której działam.
Czym zajmujesz się poza Wikią?
Jestem obecnie w klasie maturalnej, więc „oficjalnie” zajmuję się przygotowaniami do egzaminu dojrzałości. W wolnych chwilach ćwiczę ruchy ręką. Hobbystycznie rysując i komponując szyki wyrazów rzecz jasna (głównie w felietonach bądź esejach). Fragi w bezmózgich strzelankach wbijam przy użyciu dwóch rąk.
Wikia cały czas się rozwija, a Ty na pewno byłeś świadkiem wielu zmian. Którą z nich uważasz za najważniejszą/najbardziej przełomową?
Zaadoptowanie przeze mnie polskiej InFamous Wiki (heh). Ale tak na poważnie, trudno mi wybrać faworyta. Faktycznie, przez czas mojej aktywności na Wikii przewinęło się wiele zmian. Kilka polubiłem, ale też kilka napsuło mi krwi. Największe emocje prawdopodobnie wywarł na mnie VisualEditor.
Wraz z rozwijaniem Wikii idą nowe rozszerzenia. Które z nich jest Twoim ulubionym?
Zapewne tablica wiadomości, która bije na głowę archaiczną stronę dyskusji. Zarówno ona, jak i czat, w sporym stopniu ułatwiają komunikację między użytkownikami, co w przypadku projektu Wikia jest na wagę złota. Forum jest również jednym z moich ulubionych rozszerzeń.
A teraz z drugiej strony – którego rozszerzenia wolałbyś nigdy nie ujrzeć?
Może to i nie jest rozszerzenie, ale… nie jestem zwolennikiem obecnej globalnej nawigacji. Ogromny śnieżnobiały balas u góry ekranu dobrze komponuje się tylko z nielicznymi wikiami. Szczęście w nieszczęściu, ostatnio wprowadzono w nim kilka poprawek, jak na przykład zwężenie i przejście do ciemniejszej tonacji.
Co sprawia, że mimo tysięcy edycji na Wikii wciąż masz chęci, aby na niej pracować?
Kluczowym czynnikiem jest zapewne moje zamiłowanie do serii InFamous. Poza tym, Wikię traktuję bardziej jako hobby, aniżeli przykry obowiązek. Gdyby tak nie było, zapewne już dawno bym się wypalił i porzucił projekt. Dodatkowo, temu wszystkiemu towarzyszy pewna satysfakcja. Naprawdę fajnie jest zawiesić oko na artykule bogatym zarówno w klarowną treść, jak i stosowne grafiki. A jeszcze fajniejsza jest świadomość, że samemu udało się stworzyć taki artykuł, heh.
Na co przede wszystkim zwracasz uwagę przeglądając jakąś wiki po raz pierwszy? Jaką zatem dałbyś radę mniej doświadczonym administratorom, na co mają zwracać uwagę przy budowaniu wiki?
Przywiązuję dużą wagę do jakości artykułów, jakie można znaleźć na wiki. Często zrażam się do stron, na których artykuły zwykle składają się z kilku niespójnych zdań. Wobec tego pojadę z klasykiem, mówiąc, iż należy stawiać jakość nad ilość. Edycje, artykuły i sama postawa administratora powinny stanowić wzór dla innych użytkowników.
Dobry kontakt ze społecznością jest nieodzowną kompetencją przykładnego admina. Mówiąc najprościej, „bądźcie w porządku”. Na naszej drodze bez wątpienia przytrafią się żółtodzioby, których edycje będą zagrażały treści merytorycznej wiki. Zawsze warto zakładać dobrą wolę pozostałych userów. Zamiast z mostu grozić blokadą i szczuć kazaniami, lepiej na początku sięgnąć po zwykłą dyplomację. Chyba, że mówimy o znudzonych życiem wandalach. To wtedy banować ile wlezie.
Nawołuję także do opieki nad własną wiki. Porzucanie strony tego samego dnia, kiedy się ją założyło, jest po prostu mało profesjonalne. Było tak właśnie z polską InFamous Wiki, której założyciel wykonał jedynie kilka edycji pierwszego dnia. Stąd ten postulat. Warto mierzyć swoje siły na zamiary.
Oasis czy Monobook?
Przy tych wszystkich rozszerzeniach, Oasis wydaje się być znacznie praktyczniejszą opcją. Przypuszczam jednak, iż może to być kwestia przyzwyczajenia. Monobook, choć wizualnie mniej imponujący, w moim odczuciu jest bardziej czytelną skórką, idealną do zwykłego przeglądania artykułów.
VisualEditor czy edytor źródłowy?
Edytor źródłowy. Zapewnia on znacznie większą kontrolę nad edycjami, aniżeli VisualEditor. Bez wątpienia, VE jest sporym ułatwieniem dla mniej wprawnych użytkowników. Niemniej jednak sądzę, że obycie w edytorze źródłowym wyjdzie każdemu na dobre.
Mógłbyś podać jakieś wskazówki dla nowych użytkowników na podstawie swojego doświadczenia?
Nie bójcie się działać, lecz także nie strońcie od używania mózgu. Wiem, może to i mało taktowne z mojej strony, ale warto brać poprawkę na to, że przeglądarka podkreśla na czerwono niektóre wyrazy. Nie lękajcie się adminów, lecz także nie uciekajcie od ich porad i upomnień. Praktyka czyni mistrza. Mało kto zaczyna przygodę jako wprawiony Wikianin. Bycie rzetelnym użytkownikiem wiąże się z nauką na błędach i czerpaniem wniosków z otrzymywanych sugestii. Jeżeli leży to w waszych predyspozycjach, jesteście na dobrej drodze.
Czy chcesz kogoś pozdrowić?
Czapkę uchylam mojemu dobremu kumplowi, Saishin’owi, Kubarowi906, bez którego zapewne nie byłoby mnie tutaj, oraz użytkownikowi DarknessEyes23 (zapomniałem, jak się odmienia Twój nick :<), który nominował mnie do tego wywiadu. Każdy z nich to dla mnie solidna firma, bowiem praca z nimi jest/była czystą przyjemnością. Kłaniam się także wszystkim fanom serii InFamous, zarówno tym starym wyjadaczom z czasów świetności konsol siódmej generacji, jak i nowym sympatykom „NieSławnego”. Pozdrawiam również całą społeczność Wikii.
Dzięki za udzielenie wywiadu!
Dzięki, do usłyszenia!

Tym samym kończy się wywiad z Trindave’em. Dziękuję wszystkim za przeczytanie i zachęcam do zgłaszania kolejnych użytkowników do wywiadu tutaj.

— Wedkarski Sig.png

Advertisement