Fandom

Wikia Polska

Komentarze0

Znaczenie obrazów

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

James Bond-Thunderball-Jetpack.jpg

Obrazy i inne media pomagają naszym artykułom wzbić się w powietrze

Cześć!

Jedno z częstych pytań na temat SEO (optymalizacji dla wyszukiwarek internetowych) dotyczy tego, czy obrazy mają wpływ na pozycjonowanie. Algorytmy wyszukiwarek nie są publiczne i zazwyczaj biorą pod uwagę setki czynników, jednak badania (ang.) dowiodły, że strony z dobrze dobranymi i opisanymi obrazami zdobywają lepsze pozycje od tych, które ich nie mają.

Google i inne wyszukiwarki rozwijają się w kierunku lepszego rozumienia połączenia pomiędzy obrazami a resztą zawartości strony, jednak ich boty nie potrafią zrozumieć obrazów samych w sobie. Na szczęście istnieje kilka sztuczek, które mogą im pomóc w tym zadaniu.

Nazwa pliku

Nazwa pliku powinna być tak rzeczowa, jak to tylko możliwe. James Bond-Thunderball-Jetpack.jpg zadziała lepiej na wyszukiwarki niż img012.jpg. Dodając obraz do artykułu, w podpisie możemy zawrzeć więcej szczegółów (np. „Sean Connery w roli Jamesa Bonda używa jetpacka w filmie Thunderball, 1965”).

Na Wikii wikitekst jest automatycznie zmieniany na HTML (kod źródłowy strony), a zatem nazwa pliku ląduje pod atrybutem „alt”, czyli tekstem wyświetlającym się, kiedy obraz nie zostanie załadowany. To najlepsza praktyka szczególnie wobec niewidomych lub niedowidzących użytkowników, korzystających z czytników ekranu, aby mieć dostęp do naszych społeczności. Edytorzy mogą zastąpić domyślną zawartość atrybutu „alt”, używając parametru „alt=” przy dodawaniu obrazu w trybie źródłowym.

Opis pliku

Opis pliku dostarcza więcej kluczowych słów dla botów i wyświetla się w wynikach wyszukiwania pod adresem strony.

Image Description in Google Results.png

Wyniki wyszukiwania Google zawierające opis pliku (do góry) i nieposiadające go (na dole).

Opisy nie są aż tak ważne dla nowoczesnych algorytmów wyszukiwania, ale jako forma hasła reklamowego pod linkiem mogą przynieść więcej odwiedzających na stronie.

Galerie i nawigacje obrazkowe

Tworzenie stron zawierających odpowiednie obrazy jest świetne dla pozycjonowania, jednak galerie powinny iść w parze z odpowiednią dawką tekstu. Artykuły złożone tylko z obrazów mogą poskutkować gorszymi wynikami wyszukiwania.

James Bond Image Navigation.png

Silnie sygnalizuj botom ważne informacje poprzez dodawanie podpisanych linków pod nawigacją złożoną z obrazów.

Galerie jako pojedyncze strony powinny dotyczyć konkretnego tematu (np. „Obrazy gadżetów Jamesa Bonda”), a obrazy na niej potrzebują dobrej nazwy i opisu. W celu umożliwienia użytkownikom i botom łatwego odnalezienia tych stron dodaj odpowiednie linki na podobnych stronach (np. galeria z gadżetami zalinkowana na stronie „Gadżety”).

Kolejne kroki

  • Odnajdź strony bez obrazów i dodaj do nich odpowiednie obrazy.
  • Dopilnuj odpowiedniego nazewnictwa i opisywania plików na ich stronach.
  • Pamiętaj o dodawaniu tekstu i linków do stron, które posiadają slidery, galerie lub nawigacje obrazkowe.

Więcej w Fandom

Losowa wiki