FANDOM


James Bond-Thunderball-Jetpack.jpg

Obrazy i inne media pomagają naszym artykułom wzbić się w powietrze

Cześć!

Jedno z częstych pytań na temat SEO (optymalizacji dla wyszukiwarek internetowych) dotyczy tego, czy obrazy mają wpływ na pozycjonowanie. Algorytmy wyszukiwarek nie są publiczne i zazwyczaj biorą pod uwagę setki czynników, jednak badania (ang.) dowiodły, że strony z dobrze dobranymi i opisanymi obrazami zdobywają lepsze pozycje od tych, które ich nie mają.

Google i inne wyszukiwarki rozwijają się w kierunku lepszego rozumienia połączenia pomiędzy obrazami a resztą zawartości strony, jednak ich boty nie potrafią zrozumieć obrazów samych w sobie. Na szczęście istnieje kilka sztuczek, które mogą im pomóc w tym zadaniu.

Nazwa pliku

Nazwa pliku powinna być tak rzeczowa, jak to tylko możliwe. James Bond-Thunderball-Jetpack.jpg zadziała lepiej na wyszukiwarki niż img012.jpg. Dodając obraz do artykułu, w podpisie możemy zawrzeć więcej szczegółów (np. „Sean Connery w roli Jamesa Bonda używa jetpacka w filmie Thunderball, 1965”).

Na Wikii wikitekst jest automatycznie zmieniany na HTML (kod źródłowy strony), a zatem nazwa pliku ląduje pod atrybutem „alt”, czyli tekstem wyświetlającym się, kiedy obraz nie zostanie załadowany. To najlepsza praktyka szczególnie wobec niewidomych lub niedowidzących użytkowników, korzystających z czytników ekranu, aby mieć dostęp do naszych społeczności. Edytorzy mogą zastąpić domyślną zawartość atrybutu „alt”, używając parametru „alt=” przy dodawaniu obrazu w trybie źródłowym.

Opis pliku

Opis pliku dostarcza więcej kluczowych słów dla botów i wyświetla się w wynikach wyszukiwania pod adresem strony.

Image Description in Google Results.png

Wyniki wyszukiwania Google zawierające opis pliku (do góry) i nieposiadające go (na dole).

Opisy nie są aż tak ważne dla nowoczesnych algorytmów wyszukiwania, ale jako forma hasła reklamowego pod linkiem mogą przynieść więcej odwiedzających na stronie.

Galerie i nawigacje obrazkowe

Tworzenie stron zawierających odpowiednie obrazy jest świetne dla pozycjonowania, jednak galerie powinny iść w parze z odpowiednią dawką tekstu. Artykuły złożone tylko z obrazów mogą poskutkować gorszymi wynikami wyszukiwania.

James Bond Image Navigation.png

Silnie sygnalizuj botom ważne informacje poprzez dodawanie podpisanych linków pod nawigacją złożoną z obrazów.

Galerie jako pojedyncze strony powinny dotyczyć konkretnego tematu (np. „Obrazy gadżetów Jamesa Bonda”), a obrazy na niej potrzebują dobrej nazwy i opisu. W celu umożliwienia użytkownikom i botom łatwego odnalezienia tych stron dodaj odpowiednie linki na podobnych stronach (np. galeria z gadżetami zalinkowana na stronie „Gadżety”).

Kolejne kroki

  • Odnajdź strony bez obrazów i dodaj do nich odpowiednie obrazy.
  • Dopilnuj odpowiedniego nazewnictwa i opisywania plików na ich stronach.
  • Pamiętaj o dodawaniu tekstu i linków do stron, które posiadają slidery, galerie lub nawigacje obrazkowe.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki