FANDOM


Administratorzy mogą blokować użytkowników lub numery IP. Zablokowani użytkownicy ciągle będą mogli czytać zawartość wiki, ale nie będą mogli jej edytować.

Użytkownicy mogą być blokowani z wielu powodów. Zasady blokowania na każdej wiki mogą się nieco różnić, ale generalnie blokowanie jest używane w przypadkach:

 • powtarzającego się wandalizmu;
 • łamania wewnętrznych zasad;
 • dodawania stron objętych prawem autorskim.

Administratorzy są zobowiązani ostrzec użytkownika, zanim go zbanują. Zaleca się też posiadanie aktywnego adresu e-mail (można go aktywować w preferencjach), aby zablokowany użytkownik mógł się skontaktować i wyjaśnić sprawę. Większość banów powinno być dawanych na krótki czas, szczególnie gdy jest to blokada IP.

Jeśli uważasz, że zostałeś niesłusznie zablokowany, skontaktuj się z osobą, która Cię zablokowała. Napisz jej, jaki jest twój adres IP. Informacja o adresie IP pokaże się na stronie informującej, że jesteś zablokowany. Lista wszystkich administratorów dla każdej wiki znajduje się na stronie specjalnej Administratorzy.

Porady

Co robić z wandalbotami?

W wypadku, gdyby wandalbot zaatakował wiki, powinien być zablokowany tak szybko, jak to tylko możliwe. Kiedy zauważysz jakiegoś, postaraj się skontaktować z kimś z personelu lub z VSTF na VSTF Wiki, ponieważ jego celem mogą być również inne wiki.

Czytaj więcej: MetaWikipedia:vandalbot

Czy blokować otwarte proxy?

Anonimy i open proxy powinny być blokowane po zidentyfikowaniu. Możesz ustawić czas wygaśnięcia jako na zawsze.

Postaraj się nie blokować proxy jakiegoś ISP, ponieważ mogłoby to spowodować zablokowanie większej liczby użytkowników.

Jak kogoś zablokować

Blockip

Strona banowania

Aby zablokować użytkownika, administratorzy mogą użyć strony specjalnej Blokuj (do znalezienia także na karcie Edycje w profilu dowolnego użytkownika).

 1. Wpisz nazwę lub IP użytkownika, którego chcesz zablokować. Przy IP lub nazwie użytkownika na ostatnich zmianach i na jego stronie użytkownika jest przycisk Zablokuj, przenoszący od razu na stronę banowania i wpisujący nazwę lub IP.
 2. Wybierz, ile ma trwać blokada, lecz pamiętaj, żeby blokady były krótkie. Jeśli nie ma okresu na liście, wpisz go w polu poniżej.
 3. Wpisz powód blokady. Jeśli odpowiedniego powodu nie ma na liście, wpisz go w polu poniżej. Pamiętaj, że osoba zablokowana oraz inni użytkownicy widzą powód blokady, więc postaraj się wyjaśnić i być grzecznym.
 4. Blokada IP zablokuje wszystkich użytkowników z danego IP, niezależnie czy są zalogowani, czy nie. Ponieważ adresy IP mogą być wspólne dla kilku osób, możesz ominąć to i zablokować wyłącznie niezalogowanych użytkowników. Aby to zrobić, zaznacz pole Zablokuj tylko anonimowych użytkowników.
 5. Efektem ubocznym tego jest to, że anonim może utworzyć konto, aby ominąć blokadę. Aby temu zapobiec, zaznacz pole Zapobiegnij utworzeniu konta.
 6. Jeśli zablokowany został konkretny użytkownik, to może się wylogować, omijając w ten sposób blokadę. Możesz ustawić, aby blokada automatycznie obejmowała wszystkie adresy IP, z jakich użyje dany użytkownik – zaznacz pole Zablokuj ostatni adres IP tego użytkownika i automatycznie wszystkie kolejne, z których będzie próbował edytować.
 7. W ekstremalnych przypadkach, problematyczni użytkownicy nadużywają opcji używania tablic. Można odebrać tę możliwość zablokowanym użytkownikom zaznaczając opcję Zablokuj możliwość edytowania przez tego użytkownika własnej tablicy wiadomości w czasie trwania blokady. Ważne, żeby użytkownik miał możliwość kontaktu w sprawie blokady, a tablice są najlepszym rozwiązaniem, więc używaj tej opcji tylko w przypadku poważnych nadużyć.
 8. Gdy skończysz wypełniać formularz, kliknij Zablokuj użytkownika.
 9. Dodatkowo na stronie są pomocne linki, dzięki którym możesz edytować listę powodów blokad, przejść do strony odblokowywania i zobaczyć jakie blokady już istnieją.

Blokowanie zakresów

Blokowanie zakresów IP nie jest zalecane, póki nie masz do czynienia ze zmasowanym wandalizmem z konkretnego zakresu i nie wiesz, co oznacza zablokowanie zakresu i jakie ma to konsekwencje. Jest zalecane, abyś zaraportował taki wandalizm i podjęte działania, lub planowane działania, na portalu społeczności.

Jak zablokować zakres IP?

Blokowanie zakresu IP wygląda podobnie jak blokowanie pojedynczych adresów. Wejdź na Specjalna:Blokuj, a w polu Adres IP lub nazwa użytkownika wpisz pierwszy adres, który ma zostać zablokowany, a za ukośnikiem wstaw liczbę, która definiuje, ile ma zostać zablokowanych adresów IP:

 • /32 – 1 adres
 • /31 – 2 adresy
 • /30 – 4 adresy
 • /29 – 8 adresów
 • /28 – 16 adresów
 • /27 – 32 adresy
 • /26 – 64 adresy
 • /25 – 128 adresów
 • /24 – 256 adresów
 • /23 – 512 adresów
 • /22 – 1024 adresy
 • /21 – 2048 adresy
 • /20 – 4096 adresów
 • /19 – 8192 adresy
 • /18 – 16384 adresy
 • /17 – 32768 adresów
 • /16 – 65536 adresów

Za jednym razem można zablokować maksymalnie 65536 adresów. Dla przykładu, jeśli chcesz zablokować wszystkie IP od 69.208.0.0 do 69.208.7.255, w polu Adres IP lub nazwa użytkownika wpisz 69.208.0.0/21. Pamiętaj jednak, aby tego typu blokady stosować z rozwagą.

Powiązane strony