Centrum Społeczności
Advertisement

Oto częste błędy popełniane przez Wikian. Przytaczamy je, abyś sam nie popełnił ich w przyszłości!

Przywłaszczanie wiki[]

To, że tworzysz wiki, nie znaczy, że jest to Twoją własnością. Wiki są własnością społeczności, nie należą do żadnego użytkownika, każdy ma prawo edytować i budować wiki.

Niepotrzebne zabezpieczanie stron[]

Główne strony na danej wiki powinny być otwarte do edycji, a nie zablokowane. Strony powinny być blokowane, tymczasowo lub permanentnie, kiedy ich zawartość nie powinna być zmieniana (przykładowo, szablony licencji) lub są miejscem wojen edycyjnych, ciągłych wandalizmów lub spamu.

Czytaj więcej: Pomoc:Zabezpieczanie

Pojęcia „wiki”, „Wikia” i „Wikipedia”[]

„Wiki” (rodzaj żeński) to strona, którą każdy może edytować, oparta na oprogramowaniu MediaWiki.

„Wikia” to firma, która umożliwia utworzenie własnej wiki pod adresem z końcówką „.wikia.com”, często wiki utworzone na tej platformie są określane mianem „wikia” (małą literą).

„Wikipedia” jest specjalną wiki, acz nie należy do Wikii. Wikipedia a Wikia to dwie rozdzielne sprawy. Możesz nazwać swoją stronę tworzoną na Wikii „wikią”, lecz nie możesz nazywać ją „wikipedią”. Nazwa „Wikipedia” jest zastrzeżonym znakiem towarowym i nazwą własną.

Nawał praw i zasad[]

Nie jest dobrym pomysłem wprowadzanie na nową wiki zbyt dużo praw i zasad. Częstym błędem jest próba wprowadzania praw z Wikipedii. Stosowanie importu praw z jednej wiki na inną też może przynieść więcej szkody niż pożytku. Każda wiki jest inna i ma inne zasady. Przykładowo, strony z krótką treścią na pewnych wiki są tolerowane, zaś na innych nie.

Wiele praw i zasad nie można wprowadzić wszędzie, lecz takie zasady jak przestrzeganie netykiety czy regulaminu serwisu Fandom są obowiązujące na wszystkich wiki.

Usuwanie zawartości[]

Usuwanie użytecznej zawartości.

Czasami strony małe i ubogie też mogą być cenne. Zawsze należy rozpatrzyć, jak wykorzystać jakąś treść. Lepiej poddać stronę recyklingowi niż kasacji. Być może treści zbyt małe na osobny artykuł, albo źle umieszczone mogą zostać wykorzystane w innym miejscu. Dla archiwizacji przydatnych tekstów można użyć strony dyskusji, na której treść może zostać także poddana krytyce i ocenie.

Usuwanie materiałów bez uzasadnienia.

Zaznacz, dlaczego to robisz w opisie zmian lub na stronie dyskusji. Inni użytkownicy mogą zostać zaskoczeni Twoją decyzją i dojść do wniosku, że celowo niszczysz projekt.

Usuwanie przekierowań.

Jeśli artykuł zostaje przeniesiony pod nowy tytuł, pod starą nazwą powstaje przekierowanie. Nie powinno się go usuwać, ponieważ linki, które wcześniej powstały na stary tytuł, po usunięciu przekierowania staną się redlinkami, zaś proces poprawiania linków jest bardzo żmudny i czasochłonny.

Spamowanie[]

Promocja nowej wiki jest bardzo ważna, jednak musisz uważać, aby reklama nie przerodziła się w spam. Strzeż się przede wszystkim promowania na Wikipedii – zazwyczaj kończy się to permanentnym banem. Także zbyt nachalne reklamowanie się na innych stronach, również może się podobnie skończyć.

Branie wszystkiego na serio[]

  • Praca na wiki to przede wszystkich współpraca z ludźmi, o różnych charakterach i upodobaniach. Kłótnie i burdy są rzadko akceptowane na wiki.
  • Nie denerwuj się, jeśli znajdziesz zły artykuł. Wiki są ciągle ulepszane i poprawiane, prosimy o wyrozumiałość w stosunku co do naszej niedoskonałości. Wiki edytuje mnóstwo ludzi, każdemu może zdarzyć się błąd. Jednak najlepszą metodą na błąd, jest poprawienie go!
Advertisement