FANDOM


Wszystkie możliwe do edycji strony na wiki posiadają swoją stronę historii i autorów, na której zawarte są wszystkie dawniejsze wersje danego artykułu, wraz z datami edycji, autorami, opisami zmian i możliwością porównań różnic między danymi wersjami. Aby wejść na tę stronę należy kliknąć przycisk „Historia i autorzy”. Treść tekstu na tym przycisku może być różna i podlega zmianie za pomocą komunikatu MediaWiki:History short.

Podstawowe wiadomości:

 • Najnowsze zmiany znajdują się u góry.
 • Aby zobaczyć daną wersję, kliknij w datę przy niej.
 • Aby porównać różnice danej wersji do stanu obecnego, kliknij niebieski link „bież.” przy danej wersji.
 • Aby zobaczyć różnicę danej wersji z wersją ją poprzedzającą, kliknij niebieski link „poprz.” przy danej wersji.
 • Aby zobaczyć różnicę między dwoma dowolnymi wersjami, odznacz w lewej kolumnie wersje starszą, zaś w prawej wersje nowszą, a następnie kliknij przycisk „porównaj wybrane wersje”.
 • Drobne zmiany zaznaczone są jako „m”.

Używanie strony historii i autorów

Na przykładzie zrzutu ekranu w skórce domyślnej:

Ostatnie zmiany

Edycje są w kolejności od nowszych do starszych. Każda edycja w jednym rzędzie posiada informacje o autorze jej zmiany, dacie, rozmiarze artykułu po tej zmianie, opis zmian oraz możliwość jej anulowania.

Na przykładzie przedstawiono:

 1. Nazwę strony.
 2. Link, dzięki któremu można zobaczyć 50 kolejnych lub poprzednich edycji. Jeżeli zamiast linku jest czarny tekst, oznacza to, iż 50 kolejnych lub poprzednich edycji już nie ma.
 3. Niebieski liczby oznaczają, po ile edycji na raz ma zostawać pokazywanych. Domyślnie jest to 50 edycji. Jeżeli liczba edycji na stronę zostanie zmieniona, liczba w punkcie 2. także zostanie zmieniona.
 4. (bież.) przeniesie Cię na podgląd zmian między wersją obecną artykułu a wersją, przy której zmiana została wybrana.
 5. (poprz.) przeniesie Cię na podgląd zmian między wersją artykułu, która została wybrana a wersją ją poprzedzającą.
 6. Dwie kolumny przycisków, dzięki którym możemy odznaczyć dwie dowolne edycje (po lewej starszą, po prawej młodszą) i porównać je w formie podglądu zmian za pomocą przycisku „porównaj wybrane wersje”.
 7. Klikając w datę obok danej wersji zostaniemy przeniesieni do artykułu, którego wygląd był właśnie taki podczas tej wersji. Wygląda wówczas jak normalna wersja artykułu, tyle, że u góry znajduje się notka informującą, której treść jest do zmiany poprzez MediaWiki:Revision-info.
 8. IP lub nick użytkownika wprowadzającego zmianę.
 9. Opis zmian.
 10. Odznaczenie drobnych zmian.

W historii pokazywane są także przeniesienia. Wówczas nie ma różnicy między wersjami, a stary tytuł staje się przekierowaniem.

Skasowanie artykułu powoduje, iż historia i autorzy artykułu są do wglądu tylko dla administratorów, a edycje poszczególnych użytkowników nie są uwzględniane we wkładzie użytkownika.

Permalinki

Kiedy klikniesz w dany permalink, zostaniesz przeniesiony do okna normalnego artykułu, z tym, że u góry pod tytułem artykułu znajdować się będzie szary napis:

Wersja [Nazwa użytkownika] (dyskusja|edycje) z dnia [godzina, data]
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Wygląd artykułu z permalinku niekoniecznie jest taki sam, jak wygląd obecny. Jest to wersja artykułu z danej edycji.

Aby znaleźć adres permalinku, należy na w historii i autorach strony kliknąć w datę konkretnej zmiany i skopiować adres URL. Będzie on wyglądał mniej więcej tak: http://spolecznosc.wikia.com/wiki/Pomoc:Permalinki?oldid=22602

Stanie się on linkiem bez żadnej składni.

Jak używać permalinków?

Permalinki można używać i formatować tak samo, jak linki zewnętrzne. Aby sprawdzić człon po części oldid, należy użyć magicznego słówka {{REVISIONID}}.

Obserwowane

Jeżeli strona jest na liście obserwowanych danego użytkownika, to po edycji innego użytkownika, pojawi się komunikat: „zmienione od ostatniej wizyty”, lub inny, zgodny z treścią MediaWiki:Updatedmarker.

Historia plików

Obrazy mogą zostać zastąpione nowszą wersją pliku lub może zostać wgrany inny plik o tej samej nazwie. Wersje starsze zostają jednakże zachowane. Lista poprzednich wersji znajduje się na stronie opisu pliku, gdzie są do powszechnego wglądu, a także możliwe jest ich przywrócenie.

Linki do konkretnych wersji artykułu

Aby zalinkować do danej, archiwalnej wersji artykułu, należy wejść na daną zmianę poprzez kliknięcie daty lub porównanie dwóch wersji i skopiować adres URL, który wklejony później, bez żadnych dodatkowego formatowania zostanie linkiem.

Eksport historii i autorów strony

Dzięki stronie specjalnej Specjalna:Eksport, możemy eksportować na komputer wyznaczone wersje artykułu wraz z datami, autorami, opisami zmian, etc., w formie pliku XML, gdzie możemy przeszukiwać zawartości starszych wersji.

Archiwizowanie materiałów

Utworzenie osobnej strony do archiwizowania tekstu jest lepsze od archiwizowania w wersji starszej edycji, ponieważ:

 • Specjalna:Linkujące nie działają do starszych wersji, tylko dla osobnych artykułów.
 • Niemożliwe jest wyszukiwanie tekstu w starszych wersjach za pomocą wyszukiwarki.
 • Archiwum może być skatalogowane w dowolnej kolejności, w dowolnym czasie, podczas gdy wersje na stronie historii i autorów są ułożone bez możliwości zmiany.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki