FANDOM


MediaWiki logo

MediaWiki™ jest oprogramowaniem, na którym opierają się wszystkie wiki na portalu FANDOM.

Pierwotnie stworzone dla Wikipedii, MediaWiki działa na otwartym, bazującym na PHP silniku wiki, na którym oparte są tysiące stron.

Zazwyczaj każda strona używająca MediaWiki jako podstawowego oprogramowania jest uważana za wiki, jednak FANDOM jest rozbudowanym serwisem, który często używa funkcji innych niż zwykłe wiki. Obecnie FANDOM działa na wersji 1.19.24 MediaWiki, a aktualizacje do jego nowszych wydań nie są planowanie. Jest to spowodowane odejściem FANDOMU od głównego trzonu rozwoju MediaWiki, mimo to funcje z nowszych wersji są implementowane na FANDOMIE.

Funkcje MediaWiki

MediaWiki to wysoko rozwinięte, wieloaspektowe oprogramowanie, które rozwijało się wraz z biegiem czasu tak, aby zapokoić potrzeby społeczności. Jego cechy są liczne i zazwyczaj ciągle rozwijane, lecz istnieją kluczowe cechy i narzędzia, z których MediaWiki jest najbardziej znane:

  • Interfejs pozwalający na edycję treści;
  • Narzędzia umożliwiające ustrukuryzowany i kontrolowany system zarządzania uprawnieniami użytkowników;
  • Przestrzenie nazw pozwalające na oddzielanie i priorytetyzowanie treści;
  • Magiczne słowa pomagające w podawaniu informacji.
  • Platforma, umożliwiająca łatwie tworzenie dodatków do oprogramowania zwanych w MediaWiki rozszerzeniami;
  • Kolejkowanie procesów, które pozwala na wykonywanie zadań działających w tle bez widocznej straty wydajności.

Zobacz pełną listę funkcji MediaWiki.

FANDOM a MediaWiki

Mimo że FANDOM działa na silniku MediaWiki, to nie odpowiada za jego bezpośredni rozwój. Wszelkie blędy z działaniem oprogramowania można zgłaszać za pośrednictwem Specjalna:Kontakt oraz Specjalna:Kontakt/bug, FANDOM postara się je naprawić. Możliwe jest równiez użycie narzędzia do zgłaszania technicznych błędów MediaWiki – Phabricatora, jeśli problem wynika bezpośrednio z błędu podstawowego pliku MediaWiki. Przy użyciu Phabricatora możesz złożyć również prośbę o funkcję.

Programiści FANDOMU rozwijają rozszerzenia MediaWiki, a że robią to w duchu otwartego oprogramowania, publikują kod za pośrednictwem GitHuba.

Należy jednak pamiętać, że ponieważ FANDOM utrzymuje ponad 350 tysięcy wiki na różne tematy i w różnych językach, często optymalizuje kod do potrzeb własnych serwerów. Co za tym idzie, skopiowanie kodu z Naszego GitHuba i lokalne zainstalowanie go może oakzać się trudne.

Zobacz też

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki