Centrum Społeczności
Advertisement
Tę stronę najlepiej jest czytać na Centrum Społeczności. Z koniecznych przyczyn używa ona linków, które dostępne są tylko na tej wiki.

Ponieważ tryb źródłowy w znacznym stopniu różni się od linkowania w którymkolwiek z edytorów wizualnych dostępnych na Fandomie, uznaliśmy że warto przedstawić linkowanie za pośrednictwem wikitekstu lub też linkowanie w trybie źródłowym oddzielnie. Należy pamiętaj, że wiele zagadnień przedstawionych poniżej dotyczy tylko trybu źródłowego.

Linki wewnętrzne[]

Linkami wewnętrznymi są hiperłącza odsyłające do innych stron na wiki, którą w danym momencie edytujesz. Próba dodania linku do obecnej strony zakończy się niepowodzeniem. W rezultacie uzyskasz pogrubiony tekst.

Poniżej przedstawimy link do innej strony na tej wiki:

[[Zakładanie dobrej woli]] = Zakładanie dobrej woli

i link do strony, na której jesteśmy:

[[Pomoc:Linki/Wikitekst]] = Pomoc:Linki/Wikitekst

Wyświetlanie linku[]

Najbardziej podstawowym sposobem linkowania jest dodanie dwóch [[nawiasów klamrowych]] wokół nazwy strony na wiki.

Jeżeli chcesz, możesz zmienić wyświetlany tekst linku używając symbolu pionowej kreski, którą znajdziesz na standardowej klawiaturze zaraz nad enterem (|). Zazwyczaj pionowa kreska oddziela właściwą nazwę strony znajdująca się po lewej stronie od wyświetlanego tekstu linku, który jest po prawej.

[[Pomoc:Edytowanie | Edytowanie]] = Edytowanie

Najpopularniejsze typy linków[]

Skoro już wiemy czym jest link, przyjrzyjmy się różnym sposobom na jakie można je otrzymać.

Co wpisujesz Jaki jest efekt
[[Kolor]] Kolor
[[Kolor]]y Kolory (zwróć uwagę na to, że y automatycznie staje się częscią linku)
''[[Discord|serwer Discord]]'' serwer Discord (możesz formatować cały link)
[[Discord|serwer '''Discord''']] serwer Discord (jak i akcentować tylko część linku)
[[Ten artykuł nie istnieje]] Ten artykuł nie istnieje (czerwony kolor linku oznacza, że artykuł nie istnieje)
[[:Plik:Site-logo.png]] Plik:Site-logo.png (tworzy link do pliku, zamiast wstawiać go do artykułu)
[[:Kategoria:Przegląd]] Kategoria:Przegląd (tworzy link do kategorii zamiast dodawać do niej artykuł)

Linki zewnętrzne[]

Linki zewnętrzne można ogólnie zaklasyfikować na dwa typy: te, które można stworzyć z użyciem wikitekstu i te, które są generowane na podstawie adresów URL.

Linki zewnętrzne w wikitekście[]

Możesz stworzyć link do artykułu, który nie jest na twojej wiki, używając „metody w:c:”, lub znając nazwę domeny wiki, która jest w mapie interwiki na twojej wiki.

Metoda w:c:[]

Możesz linkować z dowolnej wiki na Fandomie do innej wpisując:

… i tak dalej. Zwróć uwagę, że zadziała każda poprawna domena wiki, więc w:c:pl.tes:Dovahkiin jest tak samo poprawne jak w:c:pl.elderscrolls:Dovahkiin.

Uważaj jednak, aby linkować do stron które na pewno istnieją. Link „w:c:” zawsze będzie niebieski, nawet jeżeli artykuł o danej nazwie nie istnieje na docelowej wiki. Na przykład w:c:pl.tokyo-ghoul:Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć jest niebieski niezgodnie z prawdą. Dodając link „w:c:” powinieneś zawsze go kliknąć, aby upewnić się, że kieruje do zamierzonej strony.

Możesz użyć znaku pionowej kreski aby zmienić wyświetlany tekst linku „w:c:” tak samo jak robisz to z linkami do stron na wiki.

Wiki w twojej mapie interwiki[]

Jeżeli zewnętrzna wiki znajduje się w twojej mapie interwiki, możesz dodać link do niej wpisując [[domena:nazwa artykułu]].

Najczęściej spotykanym sposobem użycia tej metody są linki do Wikipedii. Linki do niej są osiągane dzięki wpisaniu np. wikipedia:pl:Henryk Jerzy Chmielewski. Inną popularną wiki jest mediawiki.org, która przechowuje masę stron pomocy, które uwielbiają nasi użytkownicy. Linki do niej wyglądają mniej więcej tak jak mw:Help:Parser functions.

Używając adresów URL[]

Jakkolwiek możliwe jest tworzenie linku wewnętrznego z adresem URL, tak nie powinieneś tego robić. Prostsze jest stworzenie linku w wikitekście, a utrzymywanie wiki staje się prostsze, gdy wszyscy dodają linki zewnętrzne w ten sam sposób.

Gdy potrzebujesz linku do strony niepołączonej z Fandomem, masz niewielki wybór jeżeli chodzi o tworzenie linku z adresem URL.

Oto sposoby na jakie możesz to zrobić.

Wpsiujesz Widzisz Linkujesz do
[http://www.example.org] [1] http://www.example.org
[http://www.example.org Wyświetlany tekst] Wyświetlany tekst http://www.example.org
http://www.example.org http://www.example.org http://www.example.org
[http://www.example.org a] a http://www.example.org

Pionowa kreska[]

Sztuczki z pionową kreską wykorzystują symbol pionowej kreski, aby automatycznie przekształcić sposób wyświetlania linku. Po zapisaniu takiego linku, oprogramowanie samo zmienia sposób jego wykonania.

Najpopularniejszym zastosowaniem jest pozbycie się przestrzeni nazw z początku nazwy strony.

Wyobraź sobie, że chcesz stworzyć link do strony Centrum Społeczności:Administratorzy, jednak nie chcesz aby wyraz Centrum Społeczności był widoczny. Po prostu dodaj pionową kreskę na końcu, a oprogramowanie zrobi to:

[[Centrum Społeczności:Administratorzy|]] = Administratorzy

Gdy wrócisz do edycji tekstu to na pewno zauważysz, że sztuczka z pionową kreską poskutkowała zamienieniem linku z pojedynczą kreską na końcu na [[Centrum Społeczności:Administratorzy|Administratorzy]].

Oto inne przykłady:

Co wpisujesz Co się dzieje
[[Adopcja:Habitica Wikia (2)|]] Habitica Wikia (znika przestrzeń nazw, ale także treść nawiasu)
''[[wikipedia:pl:Avatar (film 2009)|]]'' pl:Avatar (odwołanie do Wikipedii i nawias znikają, ale kursywa zostaje dodana poprawnie)
[[Centrum Społeczności:Lista polskich wiki/kategorie|]] Lista polskich wiki/kategorie (znika przestrzeń nazw, ale nie podstrona)
[[:Plik:Wiki-wordmark.png|]] Wiki-wordmark.png (znika przestrzeń nazw, ale nie rozszerzenie pliku .png)
[[Forum:Background colors/pictures, HTML|]] Background colors/pictures (znika przestrzeń nazw i wszystko po przecinku)
[[w:c:pl.fallout:Bractwo Stali|]] c:pl.fallout:Bractwo Stali (sztuczka nie działa, ale link jest wciąż poprawny)

Ukośnik[]

Sztuczka z ukośnikiem jest powiązana z tą z pionową kreską, jednak ta pomaga w szybszym linkowaniu podstron ze strony podstawowej. Na przykład, ta strona, Pomoc:Linki/Wikitekst, jest podstroną strony Pomoc:Linki. Będąc na Pomoc:Linki, mógłbyś dodać link do tej strony wpisując:

[[/Wikitekst]] = /Wikitekst

Jeżeli chcesz pozbyć się ukośnika na początku możesz wpisać:

[[/Wikitekst/]] = Wikitekst

Jako że jesteśmy na stronie Pomoc:Linki/Wikitekst, użycie sztuczki z ukośnikiem będzie odnosiło się do podstron tej podstrony.

[[/strona nie istnieje/]] = strona nie istnieje lub Pomoc:Linki/Wikitekst/strona nie istnieje

Podpowiedzi linków[]

Linksuggest

Podpowiedzi linków

Funkcja sugerowania (podpowiadania) linków pokazuje podpowiedzi nazw istniejących stron w oparciu o to, co wpiszesz. Ta funkcja działa tylko w trybie źródłowym. Jest to pomocne gdy nie możesz zapamiętać dokładnej nazwy strony, aby stworzyć do niej link.

Gdy zaczniesz wpisywać „[[” lub „{{” a następnie jakiś tekst, wyskakujące okienko zacznie podpowiadać dalszy ciąg. Tak więc wpisanie „[[Plik:S” albo „{{S” poskutkuje podpowiedziami nazw istniejących plików lub szablonów zaczynających się na literę S.

Możesz wyłączyć okno podpowiedzi klikając przycisk Esc, albo wyłączyć tę funkcję całkowicie w zakładce „Edycja” w preferencjach zaznaczając opcję „Nie pokazuj sugestii linków w trybie źródłowym.”.

Zaawansowane linkowanie[]

Linki do kategorii lub obrazów[]

Podczas linkowania do kategorii w celu jej przedstawienia a nie dodania do niej strony, lub dodając odnośnik do pliku bez właściwego wstawiania go na stronę, dodaj dwukropek po podwójnym nawiasie klamrowym otwierającym link. Na przykład: [[:Kategoria:Przegląd]], co w efekcie da: Kategoria:Przegląd, albo [[:Plik:Wiki-wordmark.png]] czego rezultatem będzie: Plik:Wiki-wordmark.png.

Linki do sekcji na stronie[]

Jeżeli chcesz dodać link do sekcji na stronie, upewnij się najpierw że ów sekcja jest wyznaczona przez nagłówek. Następnie dodaj znak hasha (#) wraz z następującą po nim nazwą sekcji na końcu zwykłego linku. Na przykład wpisz [[Pomoc:Infoboksy#Dostosowywanie_motywu]] aby wygenerować: Pomoc:Infoboksy#Dostosowywanie_motywu. Jeżeli potrzebujesz linku do sekcji na aktualnej stronie, możesz pominąć nazwę strony podczas tworzenia linku i od razu rozpocząć od symbolu hasha z następującą po nim nazwą sekcji. Na przykład [[#Linki_do_sekcji_na_stronie]], co da w rezultacie #Linki_do_sekcji_na_stronie, będące linkiem do tej sekcji. Kliknięcie takiego linku nie spowoduje ponownego załadowania strony.

Linki z obrazów[]

Aby dodać link do strony będący jednocześnie obrazem, musisz dodać do obrazu parametr link=Nazwa strony. Tak więc na przykład [[Plik:Wiki-wordmark.png|thumb|center|Kliknij obraz|link=Pomoc:Zawartość]] wytworzy:

Wiki-wordmark

Kliknij obraz

Zmienianie koloru pojedynczego linku[]

Jeżeli chcesz zmienić kolor jednego konkretnego linku (na inny niż wszystkie inne linki na wiki), będziesz musiał dodać tag span i CSS po prawej stronie swojego linku.

Jeżeli chcesz stworzyć zielony link do strony Pomoc:Zawartość, musisz wpisać w trybie źródłowym: [[Pomoc:Zawartość|<span style="color: green;">Pomoc:Zawartość</span>]], co powinno wyglądać tak: Pomoc:Zawartość.

Zobacz także[]

Advertisement