FANDOM


To rozszerzenie nadal jest w fazie beta – może być włączone i testowane na niektórych wiki, ale tylko jako dodatkowa funkcjonalność.

VisualEditor umożliwia dokonywanie edycji prosto i szybko. Interfejs zawsze stara się oddać wygląd artykułu takim, jaki będzie po opublikowaniu zmian. O wersji beta możesz dowiedzieć się więcej na blogu FANDOMU.

Korzystanie z VisualEditora

Na Community Test Wiki lub innym projekcie biorącym udział w testach beta, przycisk „Edytuj” automatycznie uruchomi VisualEditor. W przeciwieństwie do obecnego edytora, VisualEditor nie odświeża całej strony w Twojej przeglądarce. Przejście do trybu edycji jest błyskawiczne – pasek narzędzi pojawia się na górze strony, a kursor na początku tekstu.

Dokonywanie edycji

Po użyciu przycisku „Edytuj”, możesz zacząć wprowadzać tekst do dodania. Pasek narzędzi umożliwia proste modyfikacje tekstu, takie jak VE Bold buttonpogrubienie, VE Italic buttonkursywa, a także dodanie różnych rodzajów nagłówków.

Opcja sprawdzania pisowni w Twojej przeglądarce zostanie wykorzystana w trakcie wprowadzania tekstu; w większości przypadków oznacza to podkreślenia słów zawierających błędy.

Pasek narzędzi posiada także narzędzie dodawania linków VE Link button, które można wykorzystać do tworzenia odnośników do innych stron na wiki. Zaznacz tekst i użyj przycisku. W okienku, które się pojawi, wybierz artykuł, do którego kierował będzie link. Aby utworzyć wewnętrzny link, zacznij wpisywać tytuł artykułu. Chcąc dodać link zewnętrzny, wpisz pełen adres URL (wraz z częścią http://). Gdy skończysz, naciśnij enter lub kliknij gdzieś poza okienkiem aby je zamknąć. Kliknij linkujący tekst ponownie, aby dokonać zmian.

Wybierz jedną z ikon list VE list button, aby utworzyć numerowaną lub nienumerowaną listę.

Menu „Więcej” posiada dodatkowe przyciski, umożliwiające podkreślanie, skreślanie, dodawanie górnych i dolnych indeksów i ustawianie akapitów.

Inne zmiany

  • Dodaj nowy szablon korzystając z ikony VE-TransclusionIcon w menu „Więcej”.
  • Edytuj istniejący szablon zaznaczając go i klikając na ikonkę transkluzji w jego prawym górnym rogu.
  • Dodaj kategorie poprzez menu ustawień strony VE-ustawienia.
  • Dodaj przypisy korzystając z opcji „Przypis” VE-ReferenceIcon w menu „Więcej”.
  • Edytuj istniejące przypisy zaznaczając sekcję przypisów i klikając ikonkę przypisów w w jej prawym górnym rogu.

Pliki (obrazy i filmy)

  • Przenieś lub zmień rozmiary obrazu zaznaczając go i używając kursora myszki.
  • Edytuj podpisy poprzez zaznaczenie obrazu i wybranie ikony VE-MediaIcon w prawym górnym rogu.
  • Przesyłanie i dodawanie obrazów nie jest jeszcze dostępne.

Informacje o wersji beta

VE-klasycznyedytor

Edytuj źródło strony poprzez opcję „Edytor klasyczny”

Przetestuj VisualEditor na Community Test Wiki.

VisualEditor nie działa obecnie w przeglądarce Internet Explorer. Pozostałe przeglądarki są wspierane.

Obecna wersja edytora umożliwia edytowanie tekstu, podpisów pod obrazami, szablonów, kategorii i przypisów. Każdy element, którego nie można edytować zasłonięty będzie warstwą składającą się z pasków. Aby dodawać obrazy i filmy lub edytować szablony i tabele, skorzystać można z „klasycznego” edytora FANDOMU. Wkrótce pojawi się więcej funkcji nowego edytora, a obecnie dostępny jest on jedynie w głównej przestrzeni nazw. VisualEditor dostępny jest jedynie w skórce domyślnej.

Aby uzyskać dostęp do obecnego edytora, użyj przycisku „Edytor klasyczny” w rozwijanym menu „Edytuj”. Działać będzie jak dotychczas, wraz z zakładkami „Tryb wizualny” i „Tryb źródłowy” (jeśli edytor wizualny został wyłączony w preferencjach, tylko edytor źródłowy będzie dostępny).

Mamy nadzieję, że nowe rozszerzenie przypadnie Wam do gustu. Jeśli jednak tak się nie stanie, można wyłączyć VisualEditor w preferencjach w sekcji „Doświadczenie”.

Preferencje użytkownika

Indywidualni użytkownicy mogą wyłączyć edytor wizualny za pomocą preferencji użytkownika. Opcja „Włącz edytor wizualny” dotyczy zarówno edytora klasycznego jak i nowego VisualEditora.

Aby dać użytkownikom większą kontrolę nad edytorem, którego używają, opcja dotycząca edytora wizualnego (znajdująca się tutaj) zostanie zamieniona na pole wyboru (planowane na 9. kwietnia):

Opcja Znaczenie Stary odpowiednik
Domyślny Użyty zostanie edytor, który został ustawiony jako domyślny na wiki, na której się znajdujesz. (VE, klasyczny lub źródłowy). Opcja zaznaczona
Nowy VisualEditor FANDOMU Na wszystkich wiki zostanie użyty VisualEditor.
Klasyczny edytor wizualny FANDOMU (gdzie dostępny) Używa klasycznego edytora wizualnego gdzie jest włączony. W przeciwnym wypadku pokazany zostanie źródłowy.
Edytor źródłowy Na wszystkich wiki zostanie użyty edytor źródłowy. Opcja odznaczona

Istniejące konta z zaznaczoną opcją „Włącz edytor wizualny” zobaczą ustawioną opcję Domyślny, a konta z opcją odznaczoną będą miały ustawioną opcję Edytor źródłowy. Dzięki temu użytkownicy, którzy nie wprowadzą zmian nie powinni zobaczyć żadnych zmian w wybieranym edytorze.