Centrum Społeczności
Advertisement

Fandom stara się dołożyć wszelkich starań, aby użytkownicy widzieli tylko dobre jakościowo reklamy, dzięki którym utrzymywane są serwery. Dlatego też uruchomiony został system zapobiegania złym reklamom, którego funkcjonowanie przedstawiamy w tym artykule.

Do „złych reklam” możemy zaliczyć między innymi:

  • Reklamy o treści nieodpowiedniej dla społeczności (np. ogłoszenia matrymonialne na wiki kierowanej dla dzieci).
  • Ogłoszenia o exploitach i cheatach na wiki dotyczących gier.
  • Reklamy szybko się poruszające, jaskrawe, migające lub mające inne podobne właściwości, uniemożliwiające lub utrudniające czytanie artykułu.
  • Reklamy psujące szyk artykułu, zbyt duże, wychodzące z okna, zasłaniające część tekstu.
  • Samogrające reklamy – reklamy, które po załadowaniu uruchamiają muzykę. Samogrające reklamy wideo są dopuszczalne, ale powinny być przyciszone.
  • Reklamy ze szkodliwym kodem – reklamy, które próbują pobrać bądź uruchomić na komputerze szkodliwy program. Dzięki rygorystycznym politykom Fandomu ten rodzaj reklam spotyka się niezwykle rzadko, ale mimo to zdarzają się pojedyncze przypadki wystąpienia takich treści. Zgłoszenia dotyczące takich reklam traktowane są ze szczególną uwagą przez pracowników Fandomu.

Należy pamiętać, że wnioski o usunięcie reklam rozpatruje się indywidualnie dla każdego przypadku. Mimo że każde zgłoszenie jest sprawdzane, nie wszystkie reklamy muszą kwalifikować się do usunięcia.

Jak zgłosić złą reklamę?[]

W każdym przypadku zgłoszenie złej reklamy z choćby minimalną informacją jest dla nas bardzo cenne i zawsze lepiej jest nas poinformować o pojawieniu się nieodpowiedniej treści, niż nie robić nic. Formularz do zgłaszania złych reklam dobrze jest otworzyć w nowej karcie bądź w oknie, aby umożliwić dalszy wgląd w stronę zawierającą niepożądaną reklamę.

By zgłosić złą reklamę, użyj tego odsyłacza.

Należy mieć na uwadze, że Fandom może podjąć działanie przeciwko złej reklamie tylko po otrzymaniu w miarę możliwości poniższych informacji:

  1. Na jakiej stronie społeczności zła reklama się pojawiła.
  2. O czym jest ta reklama i dlaczego jest nieodpowiednia.
  3. W jakim mieście i kraju mieszkasz (nie należy podawać dokładnego adresu).
  4. Kod HTML reklamy (poniżej instrukcja, jak go zdobyć).
  5. Zrzut ekranu reklamy na społeczności.

Jak mogę znaleźć tag z reklamą w kodzie HTML strony?[]

Inspect Element

Menu z zaznaczoną opcją „Zbadaj element”

Każdą reklamę zamieszcza się na stronie za pomocą tagu w kodzie HTML. Ta część kodu bardzo nam pomaga przy identyfikacji złej reklamy, więc bardzo prosimy o podaniu jej w zgłoszeniu. Poniżej zamieszczamy instrukcję, która pomoże znaleźć tag odpowiadający za reklamę:

  1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na reklamę i wybierz opcję „Zbadaj element” (w przypadku reklam we Flashu należy kliknąć poza obszarem reklamy).
  2. Panel otworzy się poniżej albo obok strony w przeglądarce i pokaże kod HTML dla całej strony. Linia z kodem powinna zostać zaznaczona.
    • Dookoła zaznaczonej linii, poszukaj tagu <div> poprzedzonego komentarzem „<!-- BEGIN SLOTNAME:”, który rozpoczyna się „<div id="wikia_gpt/ ...>” dla zwykłych reklam bądź czegoś zawierającego „video” dla reklam w postaci filmów.
    • Powyższy kod może być zwinięty. W takim wypadku należy go otworzyć, klikając na widniejącą obok strzałkę.
    • Jeśli nie masz pewności, czy odnaleziony tag jest odpowiedni, najedź na niego, a odpowiadający mu element na stronie zostanie wyróżniony.
    • Skopiuj treść tego tagu <div>. Nie przejmuj się, jeśli jest ona bardzo długa! Najbardziej przydatne nam elementy to ciągi liczb i/lub liter, które następują po frazach data-gpt-line-item-id bądź data-gpt-creative-id (dla zwykłych reklam) bądź data-vast-line-item-id (dla reklam w postaci filmów).
  3. Załącz skopiowany kod do przesyłanego zgłoszenia. Jeśli masz problem ze skopiowaniem kodu, dopuszczalny jest również zrzut ekranu, który również będzie dla nas pomocny.
Advertisement