FANDOM


 • Szukam osoby, która wyszkoliła by mnie w tych sprawach. Chciałbym poznać jak najwiecej MediaWiki i poznać możliwości. Jeśli jest ktoś chętny to dzięki :-)

    Wczytuję edytor...
  • W jaki sposób chciałbyś poznać MediaWiki? 

     Wczytuję edytor...
  • Nanaki
   Nanaki usunął tę odpowiedź, ponieważ:
   Zbędny przytyk
   06:46, lut 10, 2017
   Odpowiedź została usunięta
  • Jedną z podstawowych rzeczy, które trzeba poznać, aby najwięcej wyciągnąć z MediaWiki to wikitekst. Przesiadka na tryb źródłowy w 100% nie jest koniecznie wymagana, ale jednak trzeba mieć jakieś pojęcie, aby stosować wiele narzędzi, które zwyczajnie nie są dostępne z poziomu edytora graficznego (albo aby móc tworzyć narzędzia, które można używać z poziomu edytora graficznego – szablony)

   Podstawy

   Oczywiście na pierwszy rzut idą podstawy jak formatowanie czy wstawianie linków. Te są oczywiście dostępne z poziomu edytora graficznego, jednak gdy kod zawiera bardziej zaawansowane elementy jak funkcje parsera to edytor polegnie i będzie trzeba zajrzeć w źródło, a wtedy warto wiedzieć co jest czym.

   HTML i CSS

   Jest również możliwość stosowania najpopularniejszych tagów HTML i styli CSS. Oczywiście zaleca się używanie odpowiedników w składni, gdy istnieją (np. tabele), ale czasami wygodniej i przejrzyściej jest zastosować kod HTML.

   Szablony

   Najczęściej siłą napędową wiki są szablony. Pozwalają one na łatwe stosowanie powtarzalnego kodu. W podstawowej formie mogą służyć do wstawiania komunikatów w stylu „Ten artykuł jest zalążkiem. Możesz pomóc nazwa wiki rozbudowując go”. Zamiast wpisywać kod takiego komunikatu (razem z stylami odpowiadającymi za wygląd, obrazkiem itp.) możesz sam kod zamieścić w szablonie Zalążek, a w artykułach wstawiać go za pomocą {{Zalążek}}. W ten sposób również masz możliwość np. zmiany wyglądu we wszystkich artykułach, które korzystają z tego szablonu – po prostu edytujesz szablon.

   Infoboksy

   Najpopularniejszym rodzajem szablonów są Pomoc:Infoboksy. Te pozwalają na wstawienie gotowej tabelki, która jest wypełniona wartościami podanymi w parametrach. Tutaj dostępny jest narzędzie do graficznego ich tworzenia, jednak jest jeszcze we wczesnej fazie rozwoju i np. nie pozwala jeszcze na zmienianie nazw parametrów. Znajdziesz je na stronie Specjalna:InfoboxBuilder.

   Parametry

   Same szablony z parametrami mogą mieć właściwie nieograniczone zastosowania. Od prostego formatowania podanego tekstu, przez generowanie tabelek z danymi, do przygotowywania całego układu artykułu. Wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć.

   Zaawansowana składnia

   Wymienione wyżej funkcje parsera pozwalają na takie rzeczy jak wykonywanie innych akcji, gdy wartość parametru „A” została podana lub nie (funkcja #if:), obliczanie dat i zwracanie ich w podanym formacie (funkcja #time:), czy wykonywanie różnych poleceń zależnie od wartości parametru (funkcja #switch:). Są również zmienne pozwalające na automatyczne wstawianie tytułu obecnej strony (zmienna {{SITENAME}}), ostatniego autora strony (zmienna {{REVISIONUSER}}), czy statystyk dotyczących wiki (jak ilość artykułów – zmienna {{NUMBEROFARTICLES}}).

   Oczywiście te wszystkie elementy można łączyć, ograniczeniem jest tylko wyobraźnia (i umiejętność znalezienia się w milionach zamykających i otwierających klamr :} )

     Wczytuję edytor...
  • HTML i CSS w miarę znam. Podstawy podstaw też :-)

   Ale nie więcej.

     Wczytuję edytor...
  • Użytkownik Fandomu
     Wczytuję edytor...
Daj okejkę tej wiadomości
Przyznano okejkę tej wiadomości!
Zobacz kto dał okejkę tej wiadomości