FANDOM


 • Dzisiaj oficjalnie ogłosiliśmy kiedy wejdzie w życie nowy nagłówek strony i artykułu. Jedną ze zmian, o której wspomnieliśmy w ogłoszeniu, jest aktualizacja Kreatora Motywu, która pozwoli na dostosowanie obrazu i koloru nowego nagłówka. Poniżej znajduje się projekt zmian:

  Theme Designer Update

  Jako część zmian w wyglądzie, ogłosiliśmy również, że większość modyfikacji nagłówka przy użyciu CSS i JS nie będzie już dozwolona. Dotyczy to również dodawania czwartego i piątego poziomu w menu nawigacji. Niektóre wiki posiadają te modyfikacje i po wcześniejszym ogłoszeniu zmian w Community Council, jedną z tych uwag było to, że administratorzy uważają, że dodatkowe poziomy są niezbędne dla struktury ich nawigacji. Postanowiliśmy, że ten typ zmian nie będzie już dozwolony. Nie tylko w celu zachowania spójności w FANDOMIE, ale również dlatego, że jest to zwyczajnie zła praktyka przy projektowaniu, która zmniejsza wygodę użytkowania.

  Administratorzy z reguły kierują się przeświadczeniem, że dodanie czwartego i piątego poziomu powoduje u czytelników większe zainteresowanie treścią. Skoro odwiedzający zobaczą możliwie najwięcej najważniejszych tematów w menu nawigacji, to bardziej prawdopodobne, że znajdą to czego szukają, prawda? Jednak tak nie jest. Podanie większej ilości linków utrudnia wybór.

  Zbyt duży wybór działa na niekorzyść dla wygody użytkowania, ponieważ prowadzi do tak zwanego paraliżu decyzyjnego. Oznacza to, że jest tyle przeanalizowania, że odwiedzający mają problem ze zdecydowaniem się, którą stronę otworzyć. Gdy użytkownik dotrze do takiego momentu, najczęściej sfrustrowany opuszcza stronę w poszukiwaniu odpowiedzi gdzie indziej.

  Jak wygląda świetne menu nawigacji? Jak należy uprościć skomplikowaną strukturę wiki z tysiącem stron? Dlaczego trzeba ograniczyć ilość linków w nawigacji? Oto kilka artykułów odpowiadających na te pytania. Myślimy, że pozwolą Wam zrozumieć dlaczego nie chcemy wprowadzić czwartego i piątego poziomu nawigacji:

  Oto kilka kluczowych punktów z powyższych artykułów, które warto mieć na uwadze przy budowaniu nawigacji:

  • Kieruj się regułą KISS (ang. Keep It Simple and Straightforward). Nawigacja powinna być prosta i łatwa w użytkowaniu.
  • Unikaj schodzenia poniżej poziomu trzeciego, co zostało wytłumaczone w tym wątku.
  • Grupuj elementy według głównych kategorii. Użytkownicy nie muszą widzieć wszystkich ważnych tematów, potrzebują tylko możliwość się tam dostania. Skup uwagę na stronach, które są dla czytelników najważniejsze, a nie wszystkich, których mogą szukać.
  • Oddziel ważne linki od przydatnych i zbuduj nawigację wokół tego.
  • Upraszczając nawigację, zastanów się jak dodać linki do ważnych stron w treści, zamiast w nawigacji.

  Mamy nadzieję, że te rady się przydadzą na wiki, które stosują czwarte i piąte poziomy nawigacji. Z chęcią pomożemy każdej społeczności z uproszczeniem nawigacji, jak i służymy radą jakie są najlepsze praktyki przy budowaniu nawigacji w związku z przyszłymi zmianami.

    Wczytuję edytor...
  • Ładny nowy kreator motywu ;)

   Mazab IZW {Funtimek} (dyskusja) 14:03, maj 23, 2017 (UTC)

     Wczytuję edytor...
  • Pod linkami jest zdanie

   ,,Oto kilka kluczowych punków z powyższych artykułów, które warto mieć na uwadze przy budowaiu nawigacji:"

   Mały błąd ortograficzny się wkradł ;) Budowaniu - Budowaiu

   Mazab IZW {Funtimek} (dyskusja) 14:05, maj 23, 2017 (UTC)

     Wczytuję edytor...
  • Poprawione

     Wczytuję edytor...
  • Ładnie to wygląda :)


   TheLover&Fighter44 (dyskusja) 14:48, maj 23, 2017 (UTC)

     Wczytuję edytor...
  • Uwielbiam narzucanie odgórne.

     Wczytuję edytor...
  • Logika Fandomu...

   > Chciej jakąś funkcjonalność
   > W odpowiedzi dostań wykład, dlaczego nie powinieneś jej mieć
     Wczytuję edytor...
  • Logika Fandomu vol 2.

   - Zarejestruj się, gdy na Wikii wiele rzeczy było jeszcze łatwych do zrobienia i znalezienia i przyzwyczaj się do tego.

   - Parę lat później inna nazwa - bo Fandom, inny wygląd - przyzwyczajaj się człowieku od nowa, i co druga rzecz, którą kiedyś można było zrobić samodzielnie, teraz wymaga strony Specjalna:Kontakt.

     Wczytuję edytor...
  • To po co są jeszcze administratorzy, skoro niedługo nie będą mogli zmienić przecinka bez Specjalna:Kontakt? Administratorzy na rozwiniętych wikiach to doświadczeni użytkownicy, zazwyczaj wybrani przez społeczność, dlatego wiedzą, co jest dobre dla ich wiki. Z kolei administratorzy małych wikii, nawet jeśli się mylą i wprowadzają czwarty i piąty poziom, to doświadczenie, które zbierają z czasem, wyprowadza ich z błędu. Nie traktujcie adminów samodzielnych wikii jak małych dzieci. Jeśli uważają, że 4. i 5. poziom są im potrzebne, niech je wprowadzą. Jeśli społeczność uzna, że są niefunkcjonalne i prowadzą do paraliżu decyzyjnego, niech je usuną. Nie ma potrzeby ograniczać praw adminów nawet w tak banalnych sprawach, jak nawigacja czy Odznaczenia.

     Wczytuję edytor...
  • Dokladne towarzyszu Whip....

     Wczytuję edytor...
  • Whip125 napisał:
   Logika Fandomu vol 2.

   - Zarejestruj się, gdy na Wikii wiele rzeczy było jeszcze łatwych do zrobienia i znalezienia i przyzwyczaj się do tego.

   - Parę lat później inna nazwa - bo Fandom, inny wygląd - przyzwyczajaj się człowieku od nowa, i co druga rzecz, którą kiedyś można było zrobić samodzielnie, teraz wymaga strony Specjalna:Kontakt.

   Dobrze mówisz towarzyszu.

     Wczytuję edytor...
  • Oczywiście bez urazy. Ja rozumiem że postępy są potrzebne, jednak czy aby nie idą za szybko? Np w dyskusjach nie ma takiej opcji jak ,,wyróżnij wątek", a na forum była, przez co póki co dodane Dyskusji, a usunięcie Forum na nowszych Wikiach, nie było raczej korzyścią...

     Wczytuję edytor...
  • MarcinZiomMleko napisał(-a): Oczywiście bez urazy. Ja rozumiem że postępy są potrzebne, jednak czy aby nie idą za szybko? Np w dyskusjach nie ma takiej opcji jak ,,wyróżnij wątek", a na forum była, przez co póki co dodane Dyskusji, a usunięcie Forum na nowszych Wikiach, nie było raczej korzyścią...

   O ostatnich posunięciach Wikii FANDOMU można powiedzieć tylko tyle: Dobre i "dobre" zmiany... tylko szkoda, że ukończone w połowie.

     Wczytuję edytor...
  • Tych "dobrych" -  w cudzysłowiu jest overkill jednak.

     Wczytuję edytor...
  • Mix Gerder
   Mix Gerder usunął tę odpowiedź, ponieważ:
   Ujęcie
   15:19, maj 30, 2017
   Odpowiedź została usunięta
  • Mam takie pytanie: gdzie są teraz ,,Obrazy" i ,,Filmy"?

     Wczytuję edytor...
  • MarcinZiomMleko napisał(-a): Mam takie pytanie: gdzie są teraz ,,Obrazy" i ,,Filmy"?

   Rozwiń "Eksploruj" tam je znajdziesz.

     Wczytuję edytor...
  • Ok, dzięki za odpowiedź :).

     Wczytuję edytor...
  • Jestem zachwycona genialna nawigacja <3

     Wczytuję edytor...
  • O kurczę, totalna porażka :/

   Teraz wszystko jest utrudnione, a ten kwadratowy styl nie pasuje do niektórych Wikii. Jestem zawiedziony (oczywiście, to tylko moja opinia)...

     Wczytuję edytor...
  • Hund12 napisał:
   O kurczę, totalna porażka :/

   Teraz wszystko jest utrudnione, a ten kwadratowy styl nie pasuje do niektórych Wikii. Jestem zawiedziony (oczywiście, to tylko moja opinia)...

   Zgadzam się z użytkownikiem wyżej. Byłam przyzwyczajona do ładnego, delikatnego wyglądu Wiki, a tu zamiast tego łupowane kwadraty :| Na urządzeniach mobilnych artykuły z tymi zmianami  wyglądają jak  brzydkie brudnopisy. Miałam problem ze znalezieniem "Ostatniej aktywności", a co do piero nowi użytkownicy. Wątpię, by się szybko polapali gdzie co jest. Ten wygląd mnie odstrasza. Dawniej korzystanie z Wiki było przyjemnością, a teraz to... Gdy pierwszy raz zobaczyłam tą nawigację, to myślałam, że strona mi się zbugowała i dlatego wszystko jest kwadratowe. Ta zmiana to ogromny minus dla Wikii :/ Nie wiem, czy nie ograniczyć mojej aktywności na niektórych ze stron. Co tu dużo mówić... wygląd jest przepaskudny. Przepraszam jeśli kogoś uraziłam, ale nie będę chwalić czegoś co na to nie zasługuje.

   Edit: Kategorie u góry i na dole strony? Ehhh... :/ To też na minus...

     Wczytuję edytor...
  • Obawiam się, że jesteśmy coraz bliżej migracji poza ten serwis, bo Fandom tak skutecznie ogranicza użytkownikom wszelkie możliwości, że jedyną funkcjonalną i możliwą do doprowadzenia do ładu skórką jest Monobook. O ile Oasis miał zdecydowanie za wąskie pole na sam artykuł, był funkcjonalny i dało się w nim bez trudu odnaleźć, a to nowe nie powiem co zamiast zachwytu wywołuje konfuzję. Mam nadzieję, że w związku z tym staffowie nie będą ograniczać nam możliwości manipulacjami innymi CSS-ami, bo link do strony głównej najpierw w formie logo u większości wiki zawierającego już nazwę, a obok w formie tekstowej, jak również wymiana kilku kategorii nad nagłówkiem, a pełnej ich ilości na dole, to kompletnie zbędne idiotyzmy ludzi bez żadnego poczucia estetyki i powiedziałbym to samo nawet, gdyby miały być to ostatnie moje słowa na Wikii Fandomie. Na Wikipedii dominuje prostota i praktyka, dlaczego jej siostra musi stroić się jak jakieś dziewczę lekkich obyczajów? Od tej pory każda edycja CSS będzie mi się kojarzyć z zeskrobywaniem grubej warstwy makijażu.

   Wikio, powstań z kolan [klęczysz przed wikiańskimi projektantami narzucającymi "fandomowe" trendy - przyp. red.], bo będziesz codziennie opłakiwać swoje dzieci - Beata Szydło

     Wczytuję edytor...
  • Re: nie można się odnaleźć
   Stwierdzenie, że nie można się w czymś odnaleźć po zmianach trochę nie ma sensu, bo taka już domena zmian, inaczej nie byłyby zmianami. Jednak te nie są one tak radykalne, żeby to nie była wyłącznie kwestia przyzwyczajenia. Na Centrum Społeczności nowa nawigacja była w niewiele różniącej się formie od dłuższego czasu. Wątpię, aby stali bywalcy cierpieli na „ciągle nie mogę się przyzwyczaić”. Myślę, że przyzwyczajenie się do nowego umiejscowienia przycisków to kwestia tygodnia, może dwóch.

   Re: logo tekstowe
   Wystarczy wejść w kreator motywu, aby się o tym przekonać. „Nazwa społeczności” jest niezależna od rzeczywistej nazwy wiki ({{SITENAME}}), i nikt nie każe, aby było to to samo co jest na logo. W obecnej formie daje to wręcz większe pole do manewru, bo niweluje potrzebę na wciskanie nazwy wiki na siłę w logo. Ot chociażby jak na CS.

   Re: różnica między Fandomem a Wikipedią
   Różnica jest diabelnie prosta. Polega na tym skąd biorą się pieniądze.

   Pieniądze na Wikipedii

   Stąd biorą się pieniądze na Wikipedii

   Pieniądze na Fandomie

   A stąd pieniądze bierze FANDOM

   Portal musi być atrakcyjny nie tylko dla czytelników i edytorów, ale również dla reklamodawców. Standardy w sieci się zmieniają i jeśli się chce utrzymać na powierzchni to trzeba za nimi podążać. Wikipedia nie musi wpasowywać się w oczekiwania reklamodawców, więc może sobie pozwolić na stanie w miejscu. Wikia w tej sytuacji nie jest.

   Re: prostota, praktyka i estetyka
   Problem w tym, że w porównaniu do poprzedniego nagłówka, to właśnie ten charakteryzuje prostotą. Nie ma tutaj paska nawigacji przecinającego większość ekranu i kończącego się marnym efektem zawinięcia pod spód, przełączania kart nawigacji po najechaniu i innych zbędnych efektów. Teraz jest to logo, nazwa, licznik stron, kilka prostych dropdownów jako nawigacja i wszystko jest zamknięte na jednym pasku w kolorze dostosowanym przez społeczność. To jest proste i praktyczne. Wypis z kategorii na górze strony pozwala na łatwy dostęp do nich dla czytelników, którzy nawet nie zawsze przewijają stronę tak daleko, aby je kiedykolwiek ujrzeć na dole. To jest praktyczne. Estetykę tego rozwiązania trudno rozważać, kiedy w minimalnie rozbudowanych artykułach te dwa elementy nie występują na jednym ekranie.

   Re: modyfikacje
   Co masz na myśli przez zeskrobywanie makijażu przez CSS? Serio, bo do tej pory praktycznie nie spotkałem się z konkretami dotyczącymi modyfikacji, a szczególnie takimi, które mają na celu upraszczanie. Domeną modyfikacji CSS jest raczej nakładanie kolejnych i kolejnych warstw makijażu. Niestety, ale realia są takie, że prostota i modyfikacje CSS/JS leżą na tej samej osi, ale prowadzą w przeciwnych kierunkach. Bo w końcu po co robić tak, skoro prostota nakazuje tak.

     Wczytuję edytor...
  • Mi tam skoro mam być szczery to jest obojętne: i tak wszystko jest, można się do tego przyzwyczaić. Mi tam zmiany osobiście nie przeszkadzają, chociaż wolałbym aby centrala najpierw zajęła się Dyskusjami i żeby tak jak w forum dodała im opcję ,,Wyróżnij wątek", niż wprowadziła nowe nawigacje. Sama nawigacja (jak już wcześniej zaznaczyłem) nie jest zła, helperzy się postarali, to trzeba to docenić, nic nie zniknęło, jednak lepiej by było gdyby się zajęli właśnie tymi np. Dyskusjami, które na nowych Wikiach zastąpiły Forum.

     Wczytuję edytor...
  • W Wikii istnieje kilka niezależnych od siebie zespołów. Jeden zajmuje się Modernizacją, inny zajmuje się Dyskusjami, jeszcze inny skórką mobilną, aplikacjami, poprawkami drobnych błędów, wsparciem społeczności, rozwijaniem społeczności… itd. Nie ma tak, że wszyscy pracownicy rzucają się na jedną funkcję i pracują nad nią aż do wydania, a następnie wszyscy biorą się za nagłówek itp. Nagłówek i Dyskusje to dwie niezależnie rozwijające się funkcje.

     Wczytuję edytor...
  • Właśnie ta prostota najbardziej mnie tu razi w oczy. Cóż, żyjemy w innych czasach i prostota jest modna, lecz, jak pisałem, nie do każdej Wikii pasuje prostota. Czekam na opcje nawigacji, tzn. ustawiasz tą lub starszą w ustawieniach Wikii czy nową, starszą, zależną od ustawień Wikii w preferencjach.

   Zmiany nie zawsze wiążą się z 'nie można się odnaleźć!'. Gram w taką grę, gdzie menu główne było zmieniane kilka razy i... nic.

   Jednym z problemów Wikipedii jest to, że możliwość wpłacania datków jest dostępna tylko przez dwa środki. Ja na przykład do płatności internetowych korzystam z Paysafecard.

     Wczytuję edytor...
  • Hund12 napisał:

   Czekam na opcje nawigacji, tzn. ustawiasz tą lub starszą w ustawieniach Wikii czy nową, starszą, zależną od ustawień Wikii w preferencjach.

   Jednym z głównych powodów wprowadzenia nowej nawigacji jest unifikacja wyglądu (zarówno pomiędzy różnymi wiki, jak pomiędzy daną wiki, a jej dyskusjami), także to odpada.

     Wczytuję edytor...
  • Nanaki napisał:
   W Wikii istnieje kilka niezależnych od siebie zespołów. Jeden zajmuje się Modernizacją, inny zajmuje się Dyskusjami, jeszcze inny skórką mobilną, aplikacjami, poprawkami drobnych błędów, wsparciem społeczności, rozwijaniem społeczności… itd. Nie ma tak, że wszyscy pracownicy rzucają się na jedną funkcję i pracują nad nią aż do wydania, a następnie wszyscy biorą się za nagłówek itp. Nagłówek i Dyskusje to dwie niezależnie rozwijające się funkcje.


   Ech, a czy nie można zmobilizować jakieś swoich kolegów z pracy do działania? A tak poza tym mógłbym wiec wiedzieć do kogo oto mogę się zwrócić?

     Wczytuję edytor...
  • Użytkownik Fandomu
     Wczytuję edytor...
Daj okejkę tej wiadomości
Przyznano okejkę tej wiadomości!
Zobacz kto dał okejkę tej wiadomości