FANDOM


 • Cześć wszystkim,

  Od marca br. przez głosowanie na Centrum Społeczności wybieraliśmy kolejne wiki, które społeczność miała rozwijać w następnym miesiącu. W ten sposób daliśmy dużą i nieocenioną pomoc dla Riverdale Wiki oraz DreamWorks Polska Wiki, a obecnie trwają prace na Piraci z Karaibów Wiki.

  Teraz zamiast rozwijania istniejących już projektów, chcemy się skupić na przygotowywaniu nowych wiki pod nadchodzące premiery (serialów, gier, filmów itp.). Celem każdego takiego projektu będzie napisanie 25 artykułów z grafikami w przestrzeni głównej, opracowanie strony głównej i podstawowych szablonów. Po utworzeniu takiego zalążka wiki, będziemy zaczynać prace w innej tematyce, gdzie również spodziewamy się premiery w najbliższym czasie. Z kosmetycznych zmian, nazwa akcji będzie brzmieć od teraz wyróżniony projekt, gdyż terminy nie będą ściśle związane z miesiącami.

  Tworząc podwaliny pod nowe wiki przyciągniemy do społeczności Fandomu więcej osób, które są zainteresowane tymi tematami i potencjalnie będą mogły rozwijać wiki do większych rozmiarów.

  Dajcie znać, co o tym sądzicie! Wkrótce poznacie pierwszy temat, którym będziemy się zajmować.

    Wczytuję edytor...
  • Czyli dawny ComDev publicznie. Heh.

     Wczytuję edytor...
  • Vuh

   Szynka013 napisał: Czyli dawny ComDev publicznie. Heh.

   I tak i nie :) Będzie mała zmiana co do pracy ComDevu.

     Wczytuję edytor...
  • Bardzo dobry pomysł!

   Tylko, jeszcze aktywowanie znowu Wiki Miesiąca (co to ma wspólnego z tym wątkiem) i wszystko ok.

   Tylko, jeśli będziemy robić nowe wiki, to kto je będzie zakładał i kto dostanie uprawnienia?!

   Mazab IZW {Funtimek} (dyskusja) 12:54, maj 30, 2017 (UTC)

     Wczytuję edytor...
  • A może zostaniemy przy starej wersji, albo zrobimy referendum?

     Wczytuję edytor...
  • Mazab IZW napisał: Bardzo dobry pomysł!

   Tylko, jeszcze aktywowanie znowu Wiki Miesiąca (co to ma wspólnego z tym wątkiem) i wszystko ok.

   Tylko, jeśli będziemy robić nowe wiki, to kto je będzie zakładał i kto dostanie uprawnienia?!

   Mazab IZW {Funtimek} (dyskusja) 12:54, maj 30, 2017 (UTC)

   Szukasz dziury w całym, a tu nie o to chodzi. Gdy znajdzie się ktoś godny, helperzy zapewne dadzą mu uprawnienia. W innym przypadku wiki jest dostępna do adopcji, na pospolitych już zasadach - jak każda nieaktywna wiki.

     Wczytuję edytor...
  • Część decyzji na Centrum Społeczności wychodzi od personelu FANDOMU, a administratorzy/helperzy muszą dostosować. Nie mówię, że tak jest tym razem, ale...

   Wydaje mi się, że wadą starej wersji było to, że użytkownicy traktowali ją jak darmową promocję wiki i posługiwali się różnymi sztuczkami, by zmanipulować wyniki (i było to widoczne w obu głosowaniach).

     Wczytuję edytor...
  • Pirr ma rację, pacynki, znajomości...

   A co do formy będę musiał zobaczyć jak to wyjdzie w praniu, obawiam się, że wiki wymrą po tym okresie :/ W każdym razie warto spróbować.

     Wczytuję edytor...
  • Duckey Detective napisał: A co do formy będę musiał zobaczyć jak to wyjdzie w praniu, obawiam się, że wiki wymrą po tym okresie :/ W każdym razie warto spróbować.

   Tak będzie, to normalne. Owe wikie są przygotowywane do tego, aby móc być wyszukanym przed/w trakcie/po premierze danego tematu i co za tym idzie zyskać kogoś uwagę. A nóż-widelec owy Kowalski pomyśli sobie: kurczę... podoba mi się pomysł prowadzenia encyklopedii na ten temat — może się tym zajmę. A takich Kowalskich będzie kilku... lub wcale — wszystko zależy od popularności tematu.

   Za moich czasów (zawsze chciałem to powiedzieć, lecz myślałem, iż to powiem do swych potomków), kiedy byłem helperem, było podobnie. Jedne upadały, inne przykuwały uwagę. Przykładami mogą być, chociażby pl.mario czy pl.overwatch albo pl.noragami, którym nikt się nie interesował przez długi czas, nawet po naszych działaniach. Dopiero kilka miesięcy temu ktoś zaczął tam grzebać ;)

     Wczytuję edytor...
  • Hm... Interesujące. Zastanawia mnie tylko, czy nad tymi projektami będą pracować wszyscy użytkownicy czy tylko "określona z góry" grupka osób.

     Wczytuję edytor...
  • Dobre pytanie, myślę, że nikt nikomu nie zabroni pomagać przy rozwoju wiki, czyli pozostanie poprzednia forma.

     Wczytuję edytor...
  • Tragolipus napisał: Hm... Interesujące. Zastanawia mnie tylko, czy nad tymi projektami będą pracować wszyscy użytkownicy czy tylko "określona z góry" grupka osób.

   Duckey Detective napisał: [...] nikt nikomu nie zabroni pomagać przy rozwoju wiki [...]

   Sens zabraniania edytowania wiki jest... bez sensu. Nie ma czegoś takiego, jak przywłaszczanie sobie wiki. Możesz być założycielem, ale nigdy nie będziesz właścicielem ;)

     Wczytuję edytor...
  • To ja wiem

   Takie tylko "zapytanie" w kwestii przypadkowego chaosu w edytowaniu przez prawie wszystkich jednego małego szabloniku XD

     Wczytuję edytor...
  • Tragolipus napisał: To ja wiem

   Takie tylko "zapytanie" w kwestii przypadkowego chaosu w edytowaniu przez prawie wszystkich jednego małego szabloniku XD

   Wtedy wystarczy szablon "W Edycji" - na bardzo wielu wiki taki istnieje i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia konfliktu edycji.

   Natomiast ja nie jestem jakoś przekonana do tego pomysłu - nowe wiki z początku potrzebują ogarnięcia i stworzenia pewnych podwalin - o ile na dużych duża liczba edytorów nie wprowadzi chaosu, bo na takich występują już spisane "podręczniki użytkowania" - porady administracji, jak edytować, jak powinny wyglądać strony itp. Na nowej może się pojawić taka sytuacja, że przyjdą osoby z różnych wiki i każdy będzie edytował po swojemu. Na większych wiki nie jest to dużym problemem, bo każdy jak edytuje zerka na inne strony i robi według panującego wzoru, a na nowej może być tak, że będzie raz tak, raz siak, raz owak. Jak to ja, kraczę i snuję ponure wizje, ale po prostu stwierdzam, jakie mam obawy.

     Wczytuję edytor...
  • Pirr napisał: Wydaje mi się, że wadą starej wersji było to, że użytkownicy traktowali ją jak darmową promocję wiki i posługiwali się różnymi sztuczkami, by zmanipulować wyniki (i było to widoczne w obu głosowaniach).

   Weźmy również pod uwagę proponowane projekty. Były one od czapy :p Projekt miesiąca na maj o piratach z Karaibów, gdzie premiera była końcem miesiąca. :D Nie wspomnę o tym, że ta tematyka jest kierowana do dzieciaków. Nie wiem jak wy, ale "Piratów z Karaibów" pamiętam z podstawówki :p Tym samym szansa zmniejszała się. Przeoczono premierę Outlasta 2...

     Wczytuję edytor...
  • W sumie, trzecim wyjściem byłoby wymieszanie dotychczasowej formy z nową, choć to rodzi obawę, że zaczną się wypowiedzi w stylu "Dlaczego teraz jest nowa wiki, a nie głosowanie?". To jedno z tych wyjść, które teoretycznie podobałoby się obu stronom, ale w praktyce - żadnej.

     Wczytuję edytor...
  • Mogli zrobić na wiele sposobów. Propozycje helperów + 2 dni propozycji użytkowników. Następnie głosowanie okejkami lub komentarzami na forum.

     Wczytuję edytor...
  • No właśnie. Po co nowe pedie? Lepiej pomóc starym.

     Wczytuję edytor...
  • Po co pomagać starym, których temat się wyczerpał, jeśli można zrobić nowe?

   I nie pedie tylko wiki!

   Mazab IZW {Funtimek} (dyskusja) 09:07, cze 2, 2017 (UTC)

     Wczytuję edytor...
  • A w czerwcu, jak będzie Spider-Man: Homecoming, to zrobią nową pedię, jak można pomóc w:c:pl.marvelcinematicuniverse?

     Wczytuję edytor...
  • NIE PEDIĘ tylko Wiki!

     Wczytuję edytor...
  • I moim zdaniem nie warto projektować społecznie starych i zazwyczaj mniej aktywnych wiki, które nierzadko również mają już zaprojektowany wygląd. Lepiej skupić się na świeżych tematach, co ma po więcej sensu niż usilne projektowanie (dla przykładu, bez żadnych powiązań) Heroes of Might and Magic Wiki ;)

     Wczytuję edytor...
  • Mam pytanie: czy zniknięcie tła (file:wiki-background) na w:c:mcu jest z tym powiązane?

     Wczytuję edytor...
  • Michalbr10 napisał: Mam pytanie: czy zniknięcie tła (file:wiki-background) na w:c:mcu jest z tym powiązane?

   Nie, staffowie nie wtrącają się w każdą wiki...

     Wczytuję edytor...
  • Dzięki za uwagi. Na dniach wypuścimy pierwszy proponowany projekt i zobaczymy, czy będzie działało to w praktyce. Później jeszcze będę informować o przyszłości całej akcji, bo ta z pewnością będzie ewoluować ;)

     Wczytuję edytor...
  • Wedkarski napisał: Dzięki za uwagi. Na dniach wypuścimy pierwszy proponowany projekt i zobaczymy, czy będzie działało to w praktyce. Później jeszcze będę informować o przyszłości całej akcji, bo ta z pewnością będzie ewoluować ;)

   Może to nie miejsce na to, ale odpowiesz na wiadomość?

     Wczytuję edytor...
  • Użytkownik Fandomu
     Wczytuję edytor...
Daj okejkę tej wiadomości
Przyznano okejkę tej wiadomości!
Zobacz kto dał okejkę tej wiadomości